Home / бабини рецепти / Бабин лек за гастрит – Мајчина душица во бело вино

Бабин лек за гастрит – Мајчина душица во бело вино

Во литар суво бело вино додадете 100 грама сува мајчина душица.

majcina dusica lekОставете смесата да отстои една недела, но одвреме навреме протресете ја теглата

По 1 недела течноста ставете ја во тенџере на оган да зоврие. Покријте и оставете 5 часа па потоа процедете и подготвена е за консумирање.

Лекот се пие по 30-50 мл, 2 – 3 пати дневно пред јадење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top