Home / бабини рецепти / Еве како да го подготвите рускиот народен лек Кумис

Еве како да го подготвите рускиот народен лек Кумис

Во една чаша зовриена топла вода растворете две лажици мед. Добро измешајте и ставете во голема тегла. Додадете 2 лажици кефир и еден литар млеко.

med kumisИзмешајте, покриjте  со два слоја газа и ставете го на топло место да отстои три дена. Потоа додадете едно лажиче сув квасец, измешајте и повторно покриjте со газа.

Штом ќе забележите дека во теглата почанале да се создаваат меурчиња , кумисот е готов.

Ставете ја теглата во фрижидер и пијте по 0,5 децилитри половина час пред јадење три пати на ден најмалку две недели.

Предупредување:

Возачите не треба да пијат кумис пред да возат бидејќи содржи мала количина на алкохол.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top