Home / бабини рецепти / Природен лек против ракот

Природен лек против ракот

За подготвување на лекот ќе ви бидат потребни два големи корења или околу 500 грама ѓумбир и 500 грама органски мед.

Коренот се лупи и ренда на најситно ренде и се меша во соодветен сад заедно со медот. Се меша добро се додека не се добие хомогена смеса.

med54Така подготвениот домашен лек се конзумира 3 – 4 пати дневно по една супена лажица (не смее со метална).

Периодот на лекување трае 60 дена.

Може да се користи и превентивно, се препорачува пролетно време, еднаш на три години.

Ако не успеете да најдете корен од ѓумбир, можете да користите и ѓумбир во прав.

Половина лажица ѓумбир во прав се меша со една кафена лажичка органски мед и се конзумира 60 дена, при што првите 48 часа се конзумира на секои 2 часа, а после 3 пати на ден.

Садот и лажицата не треба да бидат метални!

Попара

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top