Home / бабини рецепти / Излечете ги децата од кашлицата само со 2 состојки

Излечете ги децата од кашлицата само со 2 состојки

Детската кашлица е еден од најчестите проблеми на родителите, а решението не се крие во скапите сирупи, туку во народниот лек од 2 состојки.

lek rotkvica-1-101509Потребно ви е:

Мед, по можност домашен
Црна ротквица

Постапка:

Издлабете ја средината на ротквицата и ставете го медот. Водете сметка дека ротквицата ќе пушти сок, па не ја полнете до горе. Оставете ја на чинија или широка шолја преку ноќ на собна температура. Добиениот сируп прецедете го во шолја.

Може да го давате на децата на 1-2 часа во текот на денот или кога ќе забележите напад на кашлица. Консумирањето пред спиење исто така е препорачливо.

Бидејќи состојките се целосно природни, нема никакви нуспојави.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top