Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Free songs
Home / Ваши лекови – читатели препорачуваат

Category Archives: Ваши лекови – читатели препорачуваат

Feed Subscription

Лесен народен лек за луѓе со висок шеќер

Лесен народен лек за луѓе со висок шеќер

Потребно е да конзумирате секое утро по една супена лажица кокосово брашно, на гладно, со вода. Се гризе убаво брашното, па се пие една чаша вода откако ќе го голтнете. Бидете редовни и правете го ова само наутро. Резултатот од ...

Read More »

Лек за жолтица – лечи за 7 дена

Лек за жолтица – лечи за 7 дена

За лечење на жолтица многу ефикасен чај е чајот од растението змиско млеко (Chelidonium majus). чајот од ова растние е ефикасен против повеке видови вирусни заболувања. Начин на подготовка: Неколку листови од ова растение – може и цело гранче, се ...

Read More »

Рецепт: Kамилица за лекување болки

Рецепт: Kамилица за лекување болки

Камилицата ги смирува болките, а најделотворно средство против болки е прашокот од сува камилица. Измешан со шеќер, правот од сувите цветови на камилицата помага при болки во кој и да е дел од телото. За да ја подготвите смесата, потребно ...

Read More »

Никогаш повеќе нема да го фрлите талогот од кафе

Никогаш повеќе нема да го фрлите талогот од кафе

Ако имате непријател мирис на рацете, истријте се со малку талог и сè ќе исчезне. Ако имате гребаници на мебелот дома, тогаш ставете талог на местото кое е оштетено заедно со паста за полирање. Со талогот кој може да се ...

Read More »

Надуени сте? Лек за исфрлување вишок течности од телото и подобар метаболизам

Надуени сте? Лек за исфрлување вишок течности од телото и подобар метаболизам

Исечете на кришки едно јаболко, додадете едно стапче цимет (или една лажица цимет во прав) и прелејте ги со 1,5-2 литри изладена превриена вода. Оставете ги во фрижидер 1-2 часа. Пијте во текот на денот. Комбинацијата од јаболко и цимет ...

Read More »

Волшебна смеса од банана – лечи кашлица и болки во стомакот

Волшебна смеса од банана – лечи кашлица и болки во стомакот

Смеса од банана мед и вода е многу корисна против кашлица и болки во стомакот. Таа ги намалува белодробните и стомачните спазми. Подготовка 1 зрела банана  –  испасирајте или сомелете во блендер. додадете една лажица мед и еден филџан за ...

Read More »

Лек против ишијас

Лек против ишијас

1.Се вари зелката и се става на болното место. Облогите се менуваат три пати наден. Се меша од оваа маса на болното место и над неа се ставаат листовите од зелка. Се покрива со ленска крпа или газа, се држи ...

Read More »

Лек за синуси – ќе ви олесни за 24 часа

Лек за синуси – ќе ви олесни за 24 часа

– 1 мала чаша мед – 1 мала чаша сок од лимон – 5- ротквици – 1 мал кромид – 6 чешниња лук Подготовка: Зеленчукот убаво измијте го, отстранете ги лушпите од лукот, како и од кромидот, по што ќе ...

Read More »

Народен лек – Пиво и зачини во борба против грип

Народен лек – Пиво и зачини во борба против грип

Загрејте половина литар од било кое пиво, темно или светло, а кога ќе се загрее додадете 2 лажици мед, половина лажица цимет и неколку парчиња сушено каранфилче. Пијалакот консумирајте го пред спиење во мали голтки. Од прво вкусот ќе ви ...

Read More »

Волшебна смеса против кашлица и болки во стомакот

Волшебна смеса против кашлица и болки во стомакот

Смеса од банана мед и вода е многу корисна против кашлица и болки во стомакот. Таа ги намалува белодробните и стомачните спазми. Подготовка 1 зрела банана  –  испасирајте или сомелете во блендер. додадете една лажица мед и еден филџан за ...

Read More »
Scroll To Top