Free songs
Home / Болести и лечење (page 2)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

Дали се заштитени од морбили сите родени по 1971 година?

Дали се заштитени од морбили сите родени по 1971 година?

До 1987 година децата се заштитувале со една доза вакцина против морбили, кога била воведена ревакцинацијата Вакцинирањето против малите сипаници – морбили во Македонија почнало во 1971 година, а редовно се вакцинирало од 1972 година. Меѓутоа до 1987 година децата ...

Read More »

Првите 7 симптоми за рак!

Првите 7 симптоми за рак!

Ракот е доста подмолен и во многу случаи останува незабележан. Според некои експерти, сепак тоа не е сосема така и всушност телото се обидува да ни помогне за проблемот, но ние не го слушаме. Еве и кои можат да се ...

Read More »

ПРЕПОЗНАЈТЕ ГИ ПРВИТЕ ЗНАЦИ НА САЛМОНЕЛА

ПРЕПОЗНАЈТЕ ГИ ПРВИТЕ ЗНАЦИ НА САЛМОНЕЛА

Луѓето инфицирани со салмонела, развиваат дијареа, повраќање, треска и абдоминални болки во период од 12-72 часа. Болеста трае од 4-7 дена, поретко со хоспитализација. Доколку не се третира со антибиотици, може да заврши со смрт. Салмонелата се пренесува обично преку ...

Read More »

Имате ли вакви израстоци на очите? Еве зошто се појавуваат тие

Имате ли вакви израстоци на очите? Еве зошто се појавуваат тие

Некои истражувања покажале дека постои поврзаност меѓу срцевите болести и жолтите дамки познати како антеласмата или xanthelasma palpebrarum. Ваквите израстоци се појавуваат и кај мажите и кај жените, а најчесто после 40. години. Тие жолти ознаки се поврзани со количината ...

Read More »

Пред спиење ставете сапун под постелнината – ќе се изненадите од неговата делотворност

Пред спиење ставете сапун под постелнината – ќе се изненадите од неговата делотворност

Синдромот „немирни нозе“ е опишан како непирјатна состојба која може да се манифестира со грчеви во нозете, кои ве се случува да ве разбудат и во текот на ноќта. Главната причина на сидромот на немирни нозе е пореметување во нервниот ...

Read More »

Симптоми што укажуваат на рак на желудникот

Симптоми што укажуваат на рак на желудникот

Канцер на желудникот претставува развој на тумори во желудникот поради неконтролирано растење на клетките. Истражувањата покажуваат дека од рак на желудник најчесто заболуваат мажи над 55 години кои не внесувале доволно влакна во исхраната, често јаделе црвено месо, зачинета и ...

Read More »

3 работи кои секојдневно ги правиме – а можат буквално да не парализираат

3 работи кои секојдневно ги правиме – а можат буквално да не парализираат

Кревањето на тешки предмети и нагли движења при спортски активности можат да доведат до дискус хернија. Лумбална дискус хернија претставува поместување на дискусот од меѓупршленскиот простор во слабинскиот дел на половината, при што доаѓа до вклештување на нервот, оваа состојба ...

Read More »

Лек за испукани капилари – многу луѓе не знаат за него

Лек за испукани капилари – многу луѓе не знаат за него

Испукани ви се капиларите и ужасна појава под кожата, која не само што изгледа ужасно туку остава и други последици па се луствуваме неудобно и секогаш мораме да носиме долга облека. Жените најдобро знаат за што станува збор. На сета ...

Read More »

Дали боледувате од орторексија, болест чие лекување е комплицирано

Дали боледувате од орторексија, болест чие лекување е комплицирано

Орторексија е болест која се појавува кај луѓе кои претерано се посветуваат на здравата исхрана. Всушност, овие луѓе имаат страв да јадат намирници кои им штетат на нивното здравје. Сè повеќе млади луѓе страдаат од ова пореметување бидејќи не се ...

Read More »

Исчистете го организмот од вируси и бактерии со терапија со лимон

Исчистете го организмот од вируси и бактерии со терапија со лимон

Веќе 4000 години лимонот не се заобиколува во природното лекување и кулинарство. Богат е со витамин Ц и калиум, а содржи и доволна количина на магнезиум, калциум и фосфор. Свежо исцеден сок од лимон во чаша со млака вода е ...

Read More »
Scroll To Top