Free songs
Home / Болести и лечење (page 13)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

Гинеколозите предупредуваат: 5 лекови за вагинални инфекции кои се лоши за вас

Гинеколозите предупредуваат: 5 лекови за вагинални инфекции кои се лоши за вас

За лекување на вагиналните инфекции и воспаленија многу жени користат народни, односно природни лекови кои не ги поминале медицинските испитувања. Гинеколозите предупредуваат колку тие лекови се сигурни за користење. За да се излекуваат вагиналните инфекции жените неретко посегнуваат по народни ...

Read More »

10 знаци – предупредувачи за рак

10 знаци – предупредувачи за рак

Ако почувствувате грутка, тоа не смее да се игнорира, дури и ако имате нормална мамографија, предупредува д-р. Каролин Руновиц која и самата го преболела ракот на дојката ракот на дојката. Внимавајте се, ако брадавици почна да лупат, бидејќи тоа може ...

Read More »

Ви кркорат цревата често – еве зошто и кои се опасностите

Ви кркорат цревата често – еве зошто и кои се опасностите

Не постои општа клиничка дефиниција за честите движења или кркорења на цревата. Многуте студии индицираат дека повеќето од луѓето во просек имаат по три движења (кркорења) неделно. Честотата на движењата на цревата исто така варира со текот на времето. Можно ...

Read More »

Еве како сами да откриете дали сте слабокрвни

Еве како сами да откриете дали сте слабокрвни

Анемијата е заболување кое е предизвикано од намален број на црвени крвни зрнца, намалено ниво на хемогоблин и/или намалени еритроцити во крвта, поради што во срцето, мускулите, мозокот и друтие делови од телото не пристигнува доволно кислород. Анемијата може да ...

Read More »

Отоците на нозете – знак за напредна хронична болест – еве која

Отоците на нозете – знак за напредна хронична болест – еве која

Отекување на екстремитетите е скоро секогаш симптом на напредна хронична болест. Овие проблеми, исто така, можат да укажат и на хронични заболувања на црниот дроб, бубрезите или хипотиреоидизам. Отоците на рацете, нозете или други органи се обично симптом на хронична, ...

Read More »

Колку често ја менувате перницата? – еве на што спиете

Колку често ја менувате перницата? – еве на што спиете

Според стручните лица, идеално би било перниците да ги менуваме на 6 месеци, а задолжително на 2 години. „Луѓето често ја нагласуваат важноста на чистотата на душекот, но забораваат на перницата. А перницата не е нешто на кое би сакале ...

Read More »

Топло па невреме – Како да се справите со наглите промени на времето

Топло па невреме – Како да се справите со наглите промени на времето

Ова лето времето е многу променливо. Тие промени посебно влијаат на хронично болните, па затоа пронајдовме за вас неколку совети како да ги „преживеете” тие нагли промени. – Кога излегувате надвор за подолг период облечете памучна маица која ќе ја ...

Read More »

Зуење или болка во ушите – еве што треба да пиете

Зуење или болка во ушите – еве што треба да пиете

Непријатното зуење во ушите знае да биде многу непријатно за оние кои патат често од него. Познати фактори на ризик за тинитисот се интензивна бучава, повреди на главата и користење на некои лекови, но сепак во многу случаи причините не ...

Read More »

12 симптоми кај децата кои никако не смеете да ги игнорирате!

12 симптоми кај децата кои никако не смеете да ги игнорирате!

Кога детето е болно, понекогаш се чини како добра стратегија да почекате и да видите како ќе се развива болеста. Но, постојат и ситуации кои бараат итна посета кај педијатар или итна интервенција на брзата помош, што не е секогаш ...

Read More »
Scroll To Top