Free songs
Home / бабини рецепти (page 46)

Category Archives: бабини рецепти

Feed Subscription

Како да ја смирите хроничната кашлица?

Како да ја смирите хроничната кашлица?

Голем број на истражувачи го потврдиле дејството на овој лек, откриен неодамна, па во спроведеното истражување се покажал за 80% поделотворен за разлика од сите антибиотици, аналгетици и сирупи против кашлица. Домашниот лек содржи само мед и кафе. Во 20 ...

Read More »

Чај против алегрија на прашина

Чај против алегрија на прашина

5 рамни супени лажици- Црвен кантарион 4 супени лажици- Кантарион 3 супени лажици- Млечка (корен) 2 супени лажици- Коњски опаш 1 супена лажица- Пченкарна свила 4 супени лажици- Шипинки иситнети плодови   Шипинките и коренот од млечка да се смелат ...

Read More »

Греано вино – лек и задоволство

Греано вино – лек и задоволство

Греаното вино му се препишува уште на Хипократ, по кого тоа се нарекува и „хипокрис“. Ова вино се смета за исклучиво здрав пијалок, посебно затоа што во минатото водата не ги задоволувала потребните санитарни стандарди. Виното содржи голем процент на антиоксиданси, ...

Read More »

Жалфија за подобро варење и здрав уринарен тракт

Жалфија за подобро варење и здрав уринарен тракт

Жалфијата е една од најстарите медицински билки. Позната е уште од античките времиња, а и ден денеска луѓето веруваат во нејзината моќ за лекување на многу состојби во организмот. Жалфијата (науч. Salvia) е род на растенија во фамилијата усноцветни. Името ...

Read More »

Чај од ајдучка трева лекува осетливи брадавици кај доилки, испукани раце, сите видови кожни осипи.

Чај од ајдучка трева лекува осетливи брадавици кај доилки, испукани раце, сите видови кожни осипи.

Чај направен од ајдучка трева лекува испукани раце, осетливи брадавици кај доилки и сите видови на кожни осипи. Чај направен од ајдучка трева лекува испукани раце, осетливи брадавици кај доилки и сите видови на кожни осипи. Топла купка од ајдучка трева и камилица ги смируваат нервите и помага да се намали непријатноста предизвикана од реума. Чај за мирен сон од ајдучка трева направете така што во 2,5 дл. врела вода истурете 5 гр. ајдучка ...

Read More »

Испукани краеви на устата – како да ги лечите

Испукани краеви на устата – како да ги лечите

Аголен шејлајтис, хеилоза или аголен стоматитис е воспалителна лезија на аголот на устата, и често може да се случи на двете страни. Состојбата почнува како длабоки пукнатини, а во полоши случаи, може да искрвари кога устата е отворена и да ...

Read More »

“Лут“ крем против болки во мускулите, рамениците и грбот

“Лут“ крем против болки во мускулите, рамениците и грбот

Ве боли вратот, грбот или рамениците од седење? Имате болка во мускулите? Направете ја наједноставната но мошне ефикасна крема против вакви болки. Тајната се крие во лутите пиперчиња кои содржат капсацин, кој го дава лутиот вкус, а истата состојка се наоѓа ...

Read More »

Бабин рецепт за болки во зглобовите

Бабин рецепт за болки во зглобовите

Ќе ви треба: – 300 мл алкохол (70%) – 100 мл повидон јод – Аналгин 10 таблети (500 mg) – Алкохолот се меша со јодот а потоа се додаваат згмечените таблети аналгин. – се промучкува и остава темно место 21 ...

Read More »

Јапонски бабини лековити рецепти

Јапонски бабини лековити рецепти

Умебоши сливите се берат во месец Јуни, па потоа се ставаат во глинени тегли со морска сол додека да ферментираат. Се смета дека се многу лековити. Загрејте 2 или 3 умебоши сливи на тивок пламен, внимавајќи да не изгорат. Додате ...

Read More »

Едноставен лек за грло – а ефикасен

Едноставен лек за грло – а ефикасен

Подготовка: Во тегла наредете парчиња од лимон, мед и ѓумбир, кој е исто така исечен на парчиња. Затворете ја теглата и ставете ја во фрижидер каде ќе се формира желе. Користење: Земете супена лажица од желето, ставете во шолја и ...

Read More »
Scroll To Top