Home / бабини рецепти / Чај против алегрија на прашина

Чај против алегрија на прашина

5 рамни супени лажици- Црвен кантарион

4 супени лажици- Кантарион

3 супени лажици- Млечка (корен)

2 супени лажици- Коњски опаш

1 супена лажица- Пченкарна свила

4 супени лажици- Шипинки иситнети плодови

 

--aj-od---ipka-za-bebe-300x223Шипинките и коренот од млечка да се смелат на машина за месо. Мешавината добро да се измеша. Една супена лажица од оваа мешавина да се сипе во емајлиран сад и да се прелие со 1,5 чаша студена вода навечер и да се остави преку ноќ.

Изутрината да се стави да се вари, но да не се дозволи да проврие, да се тргне, добро да се завитка и да се остави 4 часа да отстои, а потоа да се процеди. Да се пие една чаша во текот на денот, т.е. да се пие по една третина чаша трипати пред јадење. Да се чува во фрижидер.

Во почетокот ќе има тврди отоци на подбрадокот, на рацете, на горниот дел од нозете проследено со чешање. Да се премачкуваат тие делови од телото со анестетичка течност. По еден месец започнува оздравувањето. Треба да се лекува 6 месеци и да не се зема алкохол.

НМД.МК

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top