Home / алтернативна медицина / Славната маска со аспирин – рецепт

Славната маска со аспирин – рецепт

Маската со аспирин е долгогодишен пријател на обожавателките на домашните козметички процедури. Таа е погодна за сите типови на кожа, но поволно влијание има врз мрсна и проблематична кожа…

aspi1Ја прочистува кожата, го избиструва тенот и придава бебешка мекост на лицето. И тоа не се само празни зборови, туку докажан козметички факт! По 3 недели “маскирање”, не повеќе од 1 пат во неделата, резултатот е лице – меко, освежена кожа со свежа боја и чисти пори.

За аспиринот и неговите својства Многу е едноставно – аспиринот е чиста салицилна киселина, која се наоѓа масовна примена во производи за одржување на здрава и чиста кожа. Салицилната киселина, која е одличен пилинг, има противвоспалително дејство и стимулира обновувањето на клетките на кожата. Освен тоа докажано ја намалува длабочината на брчките, добро реагира на акните и ја измазнува површината. Салицилната киселина е главна состојка во повеќето козметички производи за чистење на проблематична кожа.

Неопходни производи за маската: 3-4 аспирини неколку капки млака вода јогурт или мед

aspi2Начин на приготвување: Изтолчете ги таблетите аспирин во прав. Додадете неколку капки млака вода и измешајте до добивање на хомогена каша. По избор може да се ставите половина лажица јогурт или мед. Нанесете ја така подготвената маска на лицето со помош на стапче или со прсти. Оставете да делува 10 минути. Измијте со разни движења и млака вода.

Важно!! Правете ја маската навечер или преку ден во кој не планирате да излезете надвор. Непосредно по неа кожата е посилно фотосензитивна и постои ризик од појава на пигментни дамки! Во никој случај не ја користете оваа маска, ако имате алергија на аспирин!

interesno.com.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top