Free songs
Home / бабини рецепти (page 45)

Category Archives: бабини рецепти

Feed Subscription

Како лечеле македонците во 19 век – лек за за понадвор, за сафра….

Како лечеле македонците во 19 век – лек за за понадвор, за сафра….

Лекови за љубов, мевлем за ќелави, лек за „све зло во серцето“, потоа лек за понадвор, за сафра, за човек што не може да држи та мочта му се испушта в гаќи, за поулавен човек, за човек од змија што ...

Read More »

Бабини рецепти против болки во увото

Бабини рецепти против болки во увото

Растението “Чуваркуќа” може многу да помогне. Се цеди сокот и се капнуваат неколку капки во увото и се чека само неколку минути, а резултати секогаш има. Некогаш, овој исцедок може и да се затопли, бидејќи и топлината влијае за намалување ...

Read More »

Oвој лек лечи крајници и грло за 1 ден – проверено

Oвој лек лечи крајници и грло за 1 ден – проверено

Уште еден проверен, едноставен, но многу ефектен рецепт од Руската традиционална медицина за лекување на воспалено грло и крајници. 1 погелемо парче цвекло 9% алкохолен оцет/киселина Изрендајте го цвеклото на ситно ренде…на 250гр изрендано цвекло додадете 1 супена лажица оцет, ...

Read More »

Народен лек за луѓе со висок шеќер

Народен лек за луѓе со висок шеќер

Потребно е да конзумирате секое утро по една супена лажица кокосово брашно, на гладно, со вода. Се гризе убаво брашното, па се пие една чаша вода откако ќе го голтнете. Бидете редовни и правете го ова само наутро. Резултатот од ...

Read More »

Лосион за отстранување флеки од лицето

Лосион за отстранување флеки од лицето

   1 дл сок од лимон 2 лажички магдонос 1,5 дл дестилирана вода 0,5 дл 70 отсто алкохол Исецкајте го магдоносот, потоа се прелива со дестилирана вода и алкохол. Протресете ја теглата, затворете и оставете да отстои преку ноќ. Следниот ...

Read More »

Народен лек за намалување на шеќерот и триглециридите

Народен лек за намалување на шеќерот и триглециридите

Овој рецепт го користеле нашите предци, а помага да го намалите шеќерот во крвта и вишокот килограми. 2 стапчиња цимет една кесичка каранфилче 1,5 литар флаширана вода (не смее да биде газирана) Начин на подготовка : Во водата ставете го ...

Read More »

Древен кинески лек од лук – рецепт

Древен кинески лек од лук – рецепт

Во 1971 година експедиција на Унеско во еден тибетски манастир пронашла рецепт  на стар кинески хомеопатски лек. Преведен од таблицата овој лек е објавен на многу јазици и приближен на медицината на 20-тиот век. Се претпоставува дека е стар околу ...

Read More »

Имунитетска бомба: Природен лек за настинки и вируси

Имунитетска бомба: Природен лек за настинки и вируси

Овој период од годината освен главоболки, поспаност, носи  и бројни вирози пропратени со воспаление на синусите, кашлање и севкупен пад на имунитетот. Доколку сакате на природен и здрав начин да го зајакнете телото и да ги победите настинките и вирусите ...

Read More »

Со ловоров лист ќе го прочистите организмот од сол!

Со ловоров лист ќе го прочистите организмот од сол!

Во триста грама врела вода, ставете 5 грама ловоров  лист и гответе 5 минути. Подоцна тргнете го од оган ставете го во термос да отстои. Растворот исцедете го и пијте го во текот на целиот ден во мали голтки. Не ...

Read More »
Scroll To Top