Home / бабини рецепти / Природен начин да го исчистите црниот дроб

Природен начин да го исчистите црниот дроб

состојки:

sok_za_jetru– 6 лимони
– 3 грејпфрут
– Ѓумбир корен со големина  9-10 см ( или 5 лажици ѓумбир во прав )

– 4 чешњиња лук

– Неколку листови од свежо нане (или силен чај 2 дл – 3 кесички)
– Половина литар чиста зовриена вода
– 3 лажици ленено масло
– 1 лажичка ким во прав

подготовка:

Исцедете сок од лимон и грејпфрут во сад. Во блендер ставете  ѓумбир, лук и чај од нане и се меша добро. Исцедете ја оваа смеса и сокот ( ѓумбир и лук) се меша со сок од лимон и грејпфрут , додадете вода , ким и масло од лен. Се меша темелно додека не стане компактна смеса. Пијте во текот на денот додека сокот е свеж . Сокот пие на празен стомак .

Сокот се препорачува да се пие секогаш кога е можно, за сите луѓе , а особено оние кои користат многу алкохол , газирани пијалоци, масти и слатки. Луѓето кои веќе  имаат болест или знаци на заболување на црниот дроб треба да го конзумираат овој сок 2-3 пати неделно

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top