Free songs
Home / бабини рецепти (page 20)

Category Archives: бабини рецепти

Feed Subscription

Домашен сируп за исфрлање слуз од белите дробови – одлично и за деца

Домашен сируп за исфрлање слуз од белите дробови – одлично и за деца

 Овој домашен сируп ќе ви помогне да се елиминираи исфрли  слузта од белите дробови, и најдоброто е дека исто така оваа рецепта е одлична и  за деца. состојки1 лажица бел слез корен (Althaea officinalis) 1 лажица масло од ленено семе 1 лажица ...

Read More »

Рецепт за повеќе железо во крвта!

Рецепт за повеќе железо во крвта!

Најчестите симптоми кои што се јавуваат при недостиг на железо се: Малаксаност и умор; Вртоглавица или несвестица; Опаѓање на косата; Намалена концентрација; Главоболки; Кршливи нокти. 1/2 кг цвекло рендано 1/2 кг цеден лимон 1 лажица шеќер Да одстои 24 часа ...

Read More »

Кашлате „како магаре“? Ова чудо ќе ве врати во живот!

Кашлате „како магаре“? Ова чудо ќе ве врати во живот!

Одлично средство за исфрлаање на шлајм. Загрејте ги следниве состојки и пијте во текот на денот половина наутро, а половина во вечерните часови: 2 лажици маслиново масло, 2 лажици сок од лимон, 2 лажици вода 1 лажица мед. Зовријте шолја (250 ...

Read More »

Како наједноставно да ја симнете високата телесна температура

Како наједноставно да ја симнете високата телесна температура

За првиот сте слушнале сигурно и дури сте го испитувале: облоги со вински оцет. О, да! Претпоставуваме дека како деца веројатно постојано ве “третирале” со нив. Општо земено, едвај има поефикасен начин за симнување на висока температура. Облогите се сместени ...

Read More »

Домашен лек – капки за опуштени вени

Домашен лек – капки за опуштени вени

Состојки 100 гр сув невен 100 гр жолт кантарион 100 гр мајчина душица 100 гр рузмарин 100 гр семе од коприва 1 литар ракија Подготовка Ова го пишувам како помош за сите оние кои имаат проблем со циркулација на крвта. ...

Read More »

Неверојатно успешен – Природен мелем против стрии

Неверојатно успешен – Природен мелем против стрии

Изматете 3 жолчки од јајца кои пред тоа не смеат да бидат чувани во фрижидер. Со постојано мешање со пластична лажичка додадете 2 супени лажици масло од кантарион, супена лажица масло од шафран (шафриника), пет капки лимонов сок и три ...

Read More »

Домашна маст од 3 состојки за враснат нокт и гливици

Домашна маст од 3 состојки за враснат нокт и гливици

1 лажица брашно 1 лажица шеќер во прав 1 лажица кантарионово масло Измешајте да добиете хомогена смеса На гливични заболувања се става на чисто место и се прекрива со газа да стои во текот на ноќта – 3 дена се ...

Read More »

Лек од домашно вино против чир на желудникот

Лек од домашно вино против чир на желудникот

10 лажици листови и корен од коприва, 1 лажица пелин 1 лажица смрекини бобинки. Оваа мешавина се става во 1 литар домашно квалитетно црвено вино да отстои 12 часа. Потоа се додаваат 3-4 лажици домашен мед и се вари околу ...

Read More »

Чај КОЈ ШТИТИ И ЛЕЧИ – против алегрија на прашина

Чај КОЈ ШТИТИ И ЛЕЧИ – против алегрија на прашина

5  супени лажици- кантарион 3 супени лажици- Млечка 1 супена лажица- Пченкарна свила 4 супени лажици- Шипинки Шипинките и коренот од млечка се мелат. се ставаат да отстојат цела ноќ во студена вода – 1 голема чаша Утрината се додаваат другите ...

Read More »

Бабин лек – како безболно да ги отстраните несаканите брадавици

Бабин лек – како безболно да ги отстраните несаканите брадавици

Брадавиците се израстоци на кожата, погруби на допир од околната кожа со нерамна површина и најчесто со иста боја на самата кожа. Иако не се опасни по здравјето тие се појавуваат на незгодни места и изгледаат неубаво на кожата , ...

Read More »
Scroll To Top