Free songs
Home / бабини рецепти (page 20)

Category Archives: бабини рецепти

Feed Subscription

Бабина рецепта со боз за лечење на рак

Бабина рецепта со боз за лечење на рак

За рецептата се потребни добро узреани плодови боз, кои наликуваат на боровинки и се берат во крајот на август и почетокот на септември. Плодовите не се мијат, се редат во големи тегли, при што се става ред боз, ред шеќер ...

Read More »

Бабини лекови – џабе се, а ниту една медицина не ги побила досега

Бабини лекови – џабе се, а ниту една медицина не ги побила досега

Оние повозрасните ќе се сетат на некои ,, бабини лекови,, кои ги користеле постарите, а за кои до ден денес медицината не нашла соодветно ефикасна замена. Старите не биле ,,заостанати,, или недоволно медицински учени – туку луѓето од колено на ...

Read More »

Расолницата лекува многу болести

Расолницата лекува многу болести

Добра е за побрзо опоравување после алкохолниот мамурлук го снабдува организамот со натриум и го штити од хипонатремија која се изразува со манифестирање на невролошки симптоми, може да се употребува и при чир на желудникот ulcus ventriculi Бабите при изгореници ...

Read More »

Стар рецепт: Со само 2 состојки против кашлица

Стар рецепт: Со само 2 состојки против кашлица

Состојки: 1-2 листови зелка Мед Начин на подготовка: Одвојте еден лист зелка и ставете го да постои неколку минути во врела вода -да стане топол и мек. Потоа едната страна намачкајте ја со мед и намачканата страна ставете ја на градите. ...

Read More »

Ставете ги нозете во јогурт – ќе ги снема габичните инфекци од стапалата

Ставете ги нозете во јогурт – ќе ги снема габичните инфекци од стапалата

За борба противгабичните инфекции на ноктите на нозете може да искористите многу едноставен начин. Натопете ги во јогурт ! Обичниот јогурт кој соджи живи бактерии acidophilus е одличен лек против бактериите на стапалата, оние кои се развиваат меѓу прстите и ...

Read More »

Совети од баба – изгорен јазик, запушен нос…

Совети од баба – изгорен јазик, запушен нос…

Опекотините од пегла често се случуваат во домот, не само на оние кои ја користат пеглата туку и на оние кои случајно ќе ја допрат. Баба советува:  Исечете компир на половина, тријте го местото и држете додека печењето не помине. ...

Read More »

Природно против хемороиди: Компир и маслиново масло

Природно против хемороиди: Компир и маслиново масло

За надворешни хемороиди – 1 компир и се ренда просипува маслиново масло врз него На стерилна газа ги ставаме парчињата. Ваквата облога се става на анусот – да стоу во текот на целата вечер. За внатрешни хемороиди – Компирот се сече на стапчиња како на ...

Read More »

ЕФИКАСЕН ЛЕК ПРОТИВ КАНДИДА

ЕФИКАСЕН ЛЕК ПРОТИВ КАНДИДА

Кандидата е габичка која може да предизвика сериозни здравствени нарушувања во организмот. Се јавува често, но знае да биде тешка за искоренување. Овој лек, кој можете сами едноставно да го подготвите дома, е мошне ефикасен во борбата против кандидијаза. Потребни ...

Read More »

Супа која ќе ве заштити од грип и настинки

Супа која ќе ве заштити од грип и настинки

Супата е составена од лук, ѓумбир, црн бибер, кромид и ќе ви помогне да го зајакните вашиот имунитет. Потребни состојки: 3 л. вода 2-3 чешниња лук 1-2 лажици свеж рендан ѓумбир 1 шолја сечкани листови од целер 1/4 кромид 1 ...

Read More »

Традиционален амишки лек кој лечи многу болести вклучувајќи и рак

Традиционален амишки лек кој лечи многу болести вклучувајќи и рак

Како што потврдува амишката традиција, оваа еднинсвена комбинација може да ви помогне во лечење на астма, рак, артритис, чир, настинка, висок крвен притисок и инфекции. Делотворен е во намалување на холестеролот, шеќер во крвата а го јакне и имунитетот на ...

Read More »
Scroll To Top