Free songs
Home / бабини рецепти (page 12)

Category Archives: бабини рецепти

Feed Subscription

Бабин лек против грчеви во мускулите

Бабин лек против грчеви во мускулите

Доколку често добивате грчеви во мускулите, тоа значи дека вашето тело не е доволно хидрирано. Хидратацијата е неопходна за пренос на електролити, како натриум и магнезиум до клетките во телото. За да спречите појава на грчеви конзумицијата на овој сок ...

Read More »

Чуваркуќа, лимон, мед – лек за хемороиди

Чуваркуќа, лимон, мед – лек за хемороиди

Лимонот се мие добро и се става во вода со една лажичка сода бикарбона и се остава да одстои 1 час. Потоа повторно го миете добро и го  сечете на кришки, и заедно со 300 грама  чисти листови чувар куќа ...

Read More »

Враснат нокт – како сами дома да си помогнете со овие бабини лекови

Враснат нокт – како сами дома да си помогнете со овие бабини лекови

Потопете го ноктот во врела вода. Со тоа ноктот ќе омекне. Потоа со помош на стерилизирана игла подигнете го враснатиот нокт и ставете мало парче памук под него. Со тоа, ноктот ќе добие правилен правец на растење. Парчето памук менувајте ...

Read More »

Брзо зголемување на имунитет – рецепт

Брзо зголемување на имунитет – рецепт

Потребни состојки: 400гр ореви 400гр пченица 1кг мед 12 главици лук 15 лимони Начин на подготовка: Ја ставаме пченицата во стаклена тегла и додаваме вода. По 10-12 часа пченицата  ја цедиме низ чиста газа, и доброги миеме зрната. По 24 ...

Read More »

БАБИН ЛЕК за циститис и воспален јајници

БАБИН ЛЕК за циститис и воспален јајници

Овој лек ќе ви помогне да се ослободите од бактериите во урината и да престанете да боледувате од чести циститиси. Еден литар млеко ставете во подлабок сад, садот на решо, а решото на под. Клекнете над лонецот со млеко да ...

Read More »

БАБИН ЛЕК за циститис и воспаление на јајници

БАБИН ЛЕК за циститис и воспаление на јајници

Овој лек ќе ви помогне да се ослободите од бактериите во урината и да престанете да боледувате од чести циститиси. Еден литар млеко ставете во подлабок сад, садот на решо, а решото на под. Клекнете над лонецот со млеко да ...

Read More »

Природен мелем на Хаџи Наџа – за рани, изгореници, плускавци – еве како да го подготвите

Природен мелем на Хаџи Наџа – за рани, изгореници, плускавци – еве како да го подготвите

Состојки:    1 чаша вистински восок 1 чаша маслиново масло (или сончогледово) 1 лажица мед 1 парче од прополис Ставете ги сите состојки во сад и стопете, добро промешајте и на една чинија ставете неколку капки и оставете нека се ...

Read More »

Рецепт: Со варено јајце излечете ги синусите

Рецепт: Со варено јајце излечете ги синусите

Доколку имате проблеми со тешко воспаление на синусите овој рецепт е идеално решение за вас. Се што ви е потребно  едно варено јајце. Примена: Кога ќе го сварите јајцето (не го лупите), додека е уште жешко завиткајте го една памучна крпа ...

Read More »

Ви крварат забите? – за парадентоза има едноставен и ефикасен бабин лек

Ви крварат забите? – за парадентоза има едноставен и ефикасен бабин лек

Малку сушен ѓумбир во прав ставете во устата и со јазикот размачкајте го по непцата. Ова правете го секој ден, по секое јадење, особено ако не сте имале можност веднаш да ги измиете забите. Задолжително користете ѓумбир откако ќе ги ...

Read More »

Ви се тресат раце и нозе од нервоза – ова е народен лек кој помага

Ви се тресат раце и нозе од нервоза – ова е народен лек кој помага

Прашакот од исушена жалфија, заедно со супа од месо лекува тресење на екстремитетите од нервози. Исто така добар лек за овој вид нервози е сок од див пелин кој ќе се промеша со масло и ќе се мачкаат нозете и ...

Read More »
Scroll To Top