Home / бабини рецепти / Чуваркуќа, лимон, мед – лек за хемороиди

Чуваркуќа, лимон, мед – лек за хемороиди

Лимонот се мие добро и се става во вода со една лажичка сода бикарбона и се остава да одстои 1 час.

CUVARKUCA_slika_O_3471972-300x225Потоа повторно го миете добро и го  сечете на кришки, и заедно со 300 грама  чисти листови чувар куќа го мелете и процедувате низ газа.

Во течноста додавате 750 грама ливадски мед и мешате го со дрвена лажица.

Секое утро земајте по една лажица  од смесата (можете да ја користите од прилика месец и половина, а смесата  е потребно да се чува во фрижидер).

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top