Home / Author Archives: BabinLek (page 24)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Нов начин на оплодување: Во Украина родено бебе со тројца родители

Нов начин на оплодување: Во Украина родено бебе со тројца родители

Првото бебе во светот зачнато со пронуклеарен трансфер, нов начин на вонтелесно оплодување каде наместо стандардните два, учествуваат три донатори, родено е во Украина на 5 јануари. Девојче кое го доби претходно неплодна двојка, сепак не носи ДНК материјал на ...

Read More »

За имунитет – ќе ве спаси од настинки и грип годинава

За имунитет – ќе ве спаси од настинки и грип годинава

Во кинеската народна медицина циметот има посебно место и се смета за една од најдобрите состојки од природата, особено кога се работи за настинките и гриповите. Вообичаено се употребува во комбинација со чај и свеж ѓумбир. Помага за да се ...

Read More »

Научно е потврдено дека домашната храна е најздрава

Научно е потврдено дека домашната храна е најздрава

Според водачот на научниот тим од универзитетот во Орегон (OSU) Арипта Тивари, мислењето кое е врежано во јавноста дека подобриот социоекономаки статус и повеќе пари, значат и подобро здравје за луѓето, е погрешно. Имено, последната студија на тој тим потврдила ...

Read More »

Што се мора да знаете ако сте нулта крвна група

Што се мора да знаете ако сте нулта крвна група

Лицата со нулта крвна група имаат за девет проценти помал ризик од инфаркт, наведуваат експертите. Експертите од медицинскиот факултет во холандскиот Гронинген сметаат дека лекарите во иднина би требало да ја вклучат и крвната група меѓу факторите за проценка на ...

Read More »

Што се случува во организмот на едно дете кое по грешка или случајно ќе испие лек за возрасни?

Што се случува во организмот на едно дете кое по грешка или случајно ќе испие лек за возрасни?

Едно апче за срце во комбинација со седатив може да предизвика сериозни здравствени проблеми кај мало дете. Доколку веднаш не добие лекарска помош, исходот може да биде фатален. По приказна на Сител кога лекарите од Детска клиника едвај го спасиле ...

Read More »

Заборавете на стресот, несоницата и нервозата – оваа билка е лек за главата

Заборавете на стресот, несоницата и нервозата – оваа билка е лек за главата

Пасифлората е билка која е природен седатив, помага за намалување на нервоза, стрес и напнатост и ги смирува нервите. Добра е против несоница, анксиозност, стрес, нервоза, депресија, смирува такихардии. Исто така, ја подобрува концентрацијата, работата на мозокот, спречува Паркинсова болест ...

Read More »

Ултра-антибиотик против супербактериите

Ултра-антибиотик против супербактериите

Група американски научници создадоа антибиотик против инфекции предизвикани од најопасните супербактерии во светот, објави научното списание ПНАС. Како што наведува изворот, новата верзија на ванкомицинот е окарактеризирана како илјада пати поефективна од претходната, и делува против бактериите на три различни ...

Read More »

Педијатрите предупредуваат: На децата до една година не им давајте сок

Педијатрите предупредуваат: На децата до една година не им давајте сок

Освен внесувањето на додатни калории и се почести дентални проблеми, кај раното внесување на овошни сокови најголем проблем е што децата се навикнуваат на постојан извор на шеќери. На децата до првиот роденден не треба да им нудите овошни сокови, ...

Read More »

Колку е рокот на траење на водата во шишињата?

Колку е рокот на траење на водата во шишињата?

Иако на шишињата со вода стои одреден рок на траење, во суштина се додека шишето не е отворено водата е добра за пиење. Но затоа, откако ќе се отвори шишето водата треба да се испие за неколку дена. Причината е ...

Read More »

Медицински робот за прв пат влезе во операциона сала во Виена

Медицински робот за прв пат влезе во операциона сала во Виена

Во универзитетскиот клинички центар во Виена „АХК Виена“ прв пат во Австрија отстранети се два бубрега со помош на медицинскиот робот „Да Винчи“. Бубрезите се отстранети од живи донатори на органи и успешно се пресадени на пациентите примачи, а органите ...

Read More »
Scroll To Top