Home / природен лек / За имунитет – ќе ве спаси од настинки и грип годинава

За имунитет – ќе ве спаси од настинки и грип годинава

Во кинеската народна медицина циметот има посебно место и се смета за една од најдобрите состојки од природата, особено кога се работи за настинките и гриповите. Вообичаено се употребува во комбинација со чај и свеж ѓумбир.

Помага за да се зајакне имунитетот, а покрај тоа ги олеснува и проблемите со варењето. Па, ако започнете со редовно консумирање на овој напиток, со сигурност набрзо ќе почувствувате и бројни други предности.

Подготовка:

Во 200 милилитри зовриена врела вода ставете две мали лажички цимет и една лажица мед. Изрендајте околу една мала лажичка свеж ѓумбир, па додадете три лажици сок од лимон и затворете со тацна.

После два часа испијте половина од овој напиток, а најдобро би било тоа да биде навечер пред спиење. Другата половина испијте ја наутро, кога ќе станете, и тоа на празен желудник.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top