Free songs
Home / природен лек (page 8)

Category Archives: природен лек

Feed Subscription

Еве како да спречите претерано потење во претстоечките топли денови

Еве како да спречите претерано потење во претстоечките топли денови

Со помош на овие четири трикови ќе престане вашиот стрес предизвикан од потењето. 1. Одржување на лична хигиена Одржувањето на хигиената е секако еден од најдобрите начини за борба против непријатните кругови и мириси. Со редовно туширање, вашето тело ќе ...

Read More »

Ова растение е малку познато, а е многу лековито за реума, тромбоза, бронхитис

Ова растение е малку познато, а е многу лековито за реума, тромбоза, бронхитис

Ова растение е малку познато, а е многу лековито Во народната медицина ова растение се смета за лек на се. Ангелика се користи и како лек, и како храна и како зачин поради ароматичниот вкус и мирис. Во средниот век ...

Read More »

Природен лек за хемороиди: Компир и маслиново масло

Природен лек за хемороиди: Компир и маслиново масло

За надворешни хемороиди – 1 компир и се ренда просипува маслиново масло врз него На стерилна газа ги ставаме парчињата. Ваквата облога се става на анусот – да стоу во текот на целата вечер. За внатрешни хемороиди – Компирот се сече на стапчиња како на ...

Read More »

Мед и сусам- комбинација која лекува повеќе од десет болести

Мед и сусам- комбинација која лекува повеќе од десет болести

Ова природна смеса е одличен извор на витамини, посебно од групата Е, А и Б, како и минерли и омега киселини. Се препорачува да се зема во утринските часови на празен стомак. Сусамот и медот го зајакнуваат имунитетот, ја намалуваат ...

Read More »

Еве како да ги снема габичните инфекции од стапалата веднаш!

Еве како да ги снема габичните инфекции од стапалата веднаш!

За борба противгабичните инфекции на ноктите на нозете може да искористите многу едноставен начин. Натопете ги во јогурт ! Обичниот јогурт кој соджи живи бактерии acidophilus е одличен лек против бактериите на стапалата, оние кои се развиваат меѓу прстите и ...

Read More »

Црна слива ако сте уморни – веднаш ќе ве крене и даде енергија

Црна слива ако сте уморни – веднаш ќе ве крене и даде енергија

 Сливи се богати со калиум, минерал кој е од суштинско значење за одржување на рамнотежа вo организмот. Тие се многу богати и со витамини, имаат ниска енергетска вредност (100 г има само 46 калории). содржат витамини Ц, Б1, Б2, која ...

Read More »

Слабокрвни сте – извор на железо – народни лекови

Слабокрвни сте – извор на железо – народни лекови

Постојат многу причини за развој на анемија, но најчеста причина е недостатокот на железо во крвта, кој е неопходен за стварањето на хемоглобинот. Иако за стварањето на црвените крвни зрнца се потребни и други состојки – витамин Б12 и Ц, ...

Read More »

Афион: Опасен, но и неверојатно лековит – лечи рак, нерви, срце..

Афион: Опасен, но и неверојатно лековит – лечи рак, нерви, срце..

Семето од афион е она што се деривира и преработува од растнието афион (Papaver somniferum). Овие семиња не содржат наркотични својства. Во Индија, семето од афион се користело во Дал и Раита за зимница, или за популарниот индиски специјалитет „тадка“. ...

Read More »

Расолница – лек за многу болести

Расолница – лек за многу болести

Добра е за побрзо опоравување после алкохолниот мамурлук го снабдува организамот со натриум и го штити од хипонатремија која се изразува со манифестирање на невролошки симптоми, може да се употребува и при чир на желудникот ulcus ventriculi Бабите при изгореници ...

Read More »

Домашна крема против брчки: Гркинките ја користат веќе 2.000 години!

Домашна крема против брчки: Гркинките ја користат веќе 2.000 години!

Направете сами ефикасна крема од природни состојки, по грчки рецепт стар дури 2.000 години. Дефинитивно не е неопходно да трошите огромна сума на пари и да купувате скапи препарати за нега на вашата кожа. Ние ви предлагаме сами да направите ...

Read More »
Scroll To Top