Free songs
Home / природен лек (page 30)

Category Archives: природен лек

Feed Subscription

Ако сте под стрес- задолжително јадете го ова

Ако сте под стрес- задолжително јадете го ова

Покрај здравата храна која е задолжителна во пакет со модерниот начин на живот, постојат некои намирници кои мора да ги консумирате за да му се спротивставите на стресот. 1.Овесни снегулки со бобинки и ореви Овесните снегулки содржат витамин Б и ...

Read More »

Природно лекови за болести на дебелото црево

Природно лекови за болести на дебелото црево

Зголемена доза на внесување на фолна киселина може да го намали ризикот од рак на дебелото црево според истражувањето од American Cancer Societyja, спроведена на 99.523 луѓе. Зеленчукот кој најмногу ги штити цревата: Спанаќот е рудник на витаминот Ц и ...

Read More »

Лесно исчистете ги црнките од лицето

Лесно исчистете ги црнките од лицето

Ставете 3-4 капки мед врз лимон кој предходно сте го исекле на половина. Потоа со него тријте го лицето, задржувајќи се на местата со поголемо количество на црни точки. Откако ќе втриете убаво насекаде, почекајте 15 минути и потоа исплакнете ...

Read More »

Рибиното масло го подмладува мозокот

Рибиното масло го подмладува мозокот

Во текот на повеќе научни истражувања докажано е дека рибиното масло е корисен додаток во исхраната, но последните студии покажуваат дека тоа може да се користи и како превенција од некои заболувања. Покрај тоа што содржи омега 3 масти кои ...

Read More »

Oвој сок го зајакнува телото, и го спречува ширењето на клетките на ракот

Oвој сок го зајакнува телото, и го спречува ширењето на клетките на ракот

Зелката содржи калиум, калциум, магнезиум, витамин Ц, витамин А, растителни влакна во големи количини, па така е совршен сојузник во зајакнувањето на имунитетот, особено во сезоната на вирози и грипови. Нутриционистите советуваат дека свинското месо треба да го јадете со ...

Read More »

Ова го препорачува и Новак Ѓоковиќ : Чудо кое го зајакнува имунитетот

Ова го препорачува и Новак Ѓоковиќ : Чудо кое го зајакнува имунитетот

Спирулина се смета за еден од најстарите организми на планетата, а своето име го добила поради својот специфичен облик. Многу древни народи ја користеле оваа чудесна алга за лекување и зајакнување на организмот, а се чини дека спирулината е тајното ...

Read More »

Најлековите билка – а кај нас расте на секое ќоше

Најлековите билка – а кај нас расте на секое ќоше

Чичокaта (Helianthus tuberosus) во светот е позната како ерусалим артичока, а кај нас како див компир. Чичоката наместо скроб содржи инулин. Содржи и пробиотик кој го поттикнува развојот на корисните бактерии во цревата. Инулинот го нормализира варењето, ја опоравува цревната ...

Read More »

Како најлесно да се ослободите од утринската укоченост

Како најлесно да се ослободите од утринската укоченост

Доколку имате болки во грбот и нозете, кои главно се појавуваат од премногу седење или голем физички напор, постои целосно природно решение за овој проблем. Со само неколку денови конзумирање на овој лек, ќе почувствувате позитивни промени, а за неполни ...

Read More »

Истоштени сте, преголем физички напор – оваа билка ќе ве крене на нозе

Истоштени сте, преголем физички напор – оваа билка ќе ве крене на нозе

Растението претставува повеќегодишно тревно растение кое достигнува до висина од еден метар. Стеблото му е разгранета, а лисјата – распоредени во линиска врска. Цветовите на врбинката имаат бледорозово или светло-виолетово со чашката и венчето се петделни. Цвета во текот на ...

Read More »

Младиот кромид е чудо: Три моќни дејства на зелениот дел

Младиот кромид е чудо: Три моќни дејства на зелениот дел

Освен што помага кај настинка и крвен притисок, младиот кромид делува против воспаленија, стрес и замор… И додека младиот кромид го поврзуваме со Велигден и со варените јајца и го јадеме сè до најзелениот дел следниот пат кога ќе се најде ...

Read More »
Scroll To Top