Free songs
Home / природен лек (page 10)

Category Archives: природен лек

Feed Subscription

Кинески еликсир за имунитет кој ќе ве спаси од настинки и грип

Кинески еликсир за имунитет кој ќе ве спаси од настинки и грип

Во кинеската народна медицина циметот има посебно место и се смета за една од најдобрите состојки од природата, особено кога се работи за настинките и гриповите. Вообичаено се употребува во комбинација со чај и свеж ѓумбир. Помага за да се ...

Read More »

Дознајте зошто најздравите луѓе на светот пијат сок од кисели краставички секој ден

Дознајте зошто најздравите луѓе на светот пијат сок од кисели краставички секој ден

Овие пет силни причини ќе направат и вам да ви стане навика пиењето на овој сок. Овие пет силни причини ќе направат и вам да ви стане навика пиењето на овој сок. Ако сте љубител на кисели краставички, имаме одлични ...

Read More »

Опаѓање на косата – еве како да го спречите со лекови од дома

Опаѓање на косата – еве како да го спречите со лекови од дома

Просечниот раст на косата е околу 1.2 цм на месец, а растењето се забрзува кај жените помеѓу петнаесет и триесет години.. Најважната причина за опаѓање на косата и несоодветната исхрана. Дури и делумен недостаток од некоја хранлива компонента може да ...

Read More »

1 билка, 1.000 лековити својства

1 билка, 1.000 лековити својства

Копривата ефикасно ја прочистува крвта, ги спречува воспаленијата и поттикнува исфрлање на штетните материи и камен од бубрезите. Младите листови според вкусот потсетуваат на спанаќот, но содржат петпати повеќе калциум и шестпати повеќе витамин Ц. Ова растение се употребува многу ...

Read More »

После ова ноктите повеќе нема да ви се кршат

После ова ноктите повеќе нема да ви се кршат

Ако сакате вашите нокти да престанат да се кршат, да бидат цврсти, сјајни и зрави, употребете една од следните методи: Исечете еден лимон на две половини. Ставете ги прстите во внатрешноста на плодот. Ноктите треба да отстојат 10 минути. После ...

Read More »

Видео: Како најдобро да го искористите калциумот од лушпите од јајца

Видео: Како најдобро да го искористите калциумот од лушпите од јајца

Јајцата се исклучително хранливи, тоа го знаеме сите. Во нивниот состав тие изобилуваат со витамини, меѓу кои во најголем процент ги има витамините А и Б12. Нивниот минерален состав исто така претставува вистинско богатство. Јајцата се исклучително богати со цинк ...

Read More »

Ослободете се од болките во нозете буквално преку ноќ!

Ослободете се од болките во нозете буквално преку ноќ!

Многу од нас имаат проблем со болки во нозете, кој поради неправилно седење, кој поради физичка активност. Еве како да се ослободите од истите буквално преку ноќ. Ако и вие често имате болки во нозете, што денес е чест случај ...

Read More »

Кафето и лимонот против овие две болести делуваат побрзо и од лековите

Кафето и лимонот против овие две болести делуваат побрзо и од лековите

Здравствените проблеми како што се главоболката, мачнината, болките во желудникот и дијарејата не можат да се сместат во категоријата болести, но без сомнеж се многу непријатни за организмот и имаат силен негативен ефект врз него. Без разлика за која од ...

Read More »

Направете сами Ефикасна маст за детска кашлица

Направете сами Ефикасна маст за детска кашлица

Ако вашето дете го мачи болно грло и кашлица во текот на целата зима, обавезно пробајте да ја направите оваа маст која прави чуда. Многу лесно се подготвува, содржи само две состојки, но е многу ефикасна. Многу битно е тоа ...

Read More »

Чичок – чудесен лек за чир, гихт, желудник…

Чичок – чудесен лек за чир, гихт, желудник…

Чичокот (Arctium lappa) е двогодишна билка која има долг и сивокафеавкаст, вретенест корен. Во првата година се појавуваат големи приземни листови со дршки и неправилен срцевиден облик. Во втората година пораснува исправена и разгранета билка со висина од 1 до ...

Read More »
Scroll To Top