Free songs
Home / природен лек (page 20)

Category Archives: природен лек

Feed Subscription

Брадавици – Еве како да се ослободите од нив лесно

Брадавици – Еве како да се ослободите од нив лесно

Многумина од нас имаат или имале проблеми со брадавиците. Освен тоа што изгледаат многу грозно, ни сметаат во секојдневните активности, па посакуваме да се ослободиме од нив што побрзо.Еве неколку старински лекови кои се користат за отстранување на брадавиците 1. ...

Read More »

Ореов чај – лекува слабокрвност

Ореов чај – лекува слабокрвност

Чајот се подготвува многу брзо и од лесно достапни состојки, а потребно е да пиете по една чаша дневно пред ручек. Кога организмот се бори со недостаток на железо, најдобро е да започнете со здрава исхрана и природни лекови. Ако ...

Read More »

Ова ќе ве спаси од болката ако ве убоде оса, пчела или стршлен

Ова ќе ве спаси од болката ако ве убоде оса, пчела или стршлен

Овој совет го сподели пчелар, кој долги години одгледува пчели и тврди дека ова е најдоброто решение против болката и отокот. Земете алкохол или аспирин и едноставно само навлажнете и тријте на местото на убодот. Ова правете го од прилика ...

Read More »

Еликсир за цел организам – за имунитет и подмладување на телото

Еликсир за цел организам – за имунитет и подмладување на телото

Потребно: 100 мл ленено масло 2 лимона 1 голема главица бел лук 0,5 кг мед Постапка: Исчистениот бел лук, лимонот со кора и лимонот без кора ставете ги во блендер. Сомелената смеса помешајте ја со медот, додадете масло и се’ ...

Read More »

Ослободете се од главоболка и притисок за 20 минути!

Ослободете се од главоболка и притисок за 20 минути!

Доколку имате силна и неиздржлива болка во главата или патите од висок притисок, пробајте го овој природен лек кој ќе ви ја елиминира болката само за 15 до 20 минути. Подгответе облоги од газа или тенка памучна ткаенина. Здиплете ја ...

Read More »

Јапонките живеат долго и не се дебелеат – еве ја нивната тајна

Јапонките живеат долго и не се дебелеат – еве ја нивната тајна

Во последните 25 години Јапонките држат рекорд како најдолговечни жени на светот, затоа што во просек живеат 84 години и згора на се и не се дебелат. Во својата книга „Јапонките не стареат и не се дебелеат“, Наоми Моријама ги ...

Read More »

Рецепт за лек за срце, стар 800 години

Рецепт за лек за срце, стар 800 години

Создавачот на овој прочуен рецепт е калуѓерката  Hildegard fon Bingen,  која што живеела пред 800 години. Подоцна нејзиниот рецепт за срцеви проблеми го превземале и познати доктори, порачувајќи им го на бројни пациенти. Калуѓерката советувала дека секое домаќинство треба да го ...

Read More »

Против брчки – природна маска

Против брчки – природна маска

Потребно еден орев, ½ авокадо, една лажица павлака, гриз или пченично брашно една лажица мед. Авокадото и оревот се обработуваат во блендер до добивање на хомогена смеса. Потоа се додаваат и останатите намирници и повторно се меша. Нанесете ја маската ...

Read More »

Модриот патлиџан штити од создавање на тумор

Модриот патлиџан штити од создавање на тумор

Модриот или уште попознат како син патлиџан е зеленчук кој освен што може да се користи во многу јадења, во себе содржи многу лековити состојки, па редовно може да се најде на менито на скоро сите граѓани. Тој има енергетска вредност, ...

Read More »

Сок направен дома лекува опасни тумори и рак – докажале научниците

Сок направен дома лекува опасни тумори и рак – докажале научниците

Луѓето кои имаат 75 килограми треба да земаат шест грама од овој прав. Слична доза од 4.8 грама прав од смрзнат сок се користела во склоп на неодамнешната студија. Имено, три месеци правот им го давале на заболените од метаболички ...

Read More »
Scroll To Top