Free songs
Home / природен лек (page 118)

Category Archives: природен лек

Feed Subscription

Јаболковата киселина храна и лек за 29 болести

Јаболковата киселина храна и лек за 29 болести

Јаболкова киселина или повеќе позната како оцет или скратено ACV (Apple Cider Vinegar). Претставува вид на оцет кој е направен од јаболка и оваа киселина е наменета како додаток за салати, маринади, различна храна по ваша желба, конзерванси и многу ...

Read More »

Kако да ги исчистите белите дробови од никотин

Kако да ги исчистите белите дробови од никотин

Ракот на белите дробови е една од водечките причини за смрт во светот и најголем број од луѓето заболуваат од пушењето. Лекарите поради тоа, на сите пушачи им препорачуваат да се откажат од цигарите. Сепак ако сте пушач, обидете се ...

Read More »

Светиот босилек е алтернатива за марихуаната во медицината – чудо од билка

Светиот босилек е алтернатива за марихуаната во медицината – чудо од билка

Дали знаевте дека постои ароматично растение кое нуди алтернатива на лекувањето со марихуана, третман без несакани ефекти или потреба за упути? Ваквото медицинско растение заштитува од воспаленија, стрес, па дури и труење од радијација. Растението (Ocimum sanctum, O. tenuiflorum) се ...

Read More »

Не е безопасно се што е здраво – Нус појави од лечење со билки

Не е безопасно се што е здраво – Нус појави од лечење со билки

Покрај својот лековит ефект, некои растенија може да предизвикаат и контраиндикации. Ова може да биде резултат на несовесното користење на растението, или едноставно незнаење на методите на берење, сушење или подготвување на лековите од поедини растителни видови. Ако не го ...

Read More »

Евтина и достапна билка за детоксикација, штити од рак, чува срце и коски

Евтина и достапна билка за детоксикација, штити од рак, чува срце и коски

Ако сакате да сте здрави, не можете да го избегнете зелениот лиснат зеленчук, кој е еден од најхранливите извори на храна. Тој е добар извор на калциум, магнезиум, витамин К, витамин А, витамин Ц, железо, фолна киселина, аминокиселини, антиоксиданси, флавоноиди ...

Read More »

Храната како лек: Koja што лечи?

Храната како лек: Koja што лечи?

Храната како лек – може да ви помогнe со мигрената, несоницата, болките во грлото, мускулите или со предменструалните симптоми. Еве која храна е лек за која болест: БОЛКА ВО ГРЛОТО ЛЕК: МЕД Неговата антибактериска и антиоксиданска моќ ги олеснуваат болките во ...

Read More »

Еве што моментно помага по убод од комарец

Еве што моментно помага по убод од комарец

Малите крвопијци летаат насекаде. Kако да се ослободиме од непријатното чешање и болка? МРАЗ Ако имате мраз на рака, олеснувањето е моментално, бидејќи мразот го спречува чешањето со умртвување на нервните завршетоци. МЕД Добро е да се намачка местото на ...

Read More »

Еве зошто МОРА да јадете Урми

Еве зошто МОРА да јадете Урми

Еве зошто треба да јадете барем седум урми дневно – тежат околу 70 грама, па ако ги земеш автоматски примаш 70 мг калциум кој е добар за коските, зглобовите и нервите, 35 мг фосфор кој е храна за мозокот и ...

Read More »

Graviola – билка 10.000 пати посилна од хемотерапијата

Graviola – билка 10.000 пати посилна од хемотерапијата

Замислете дека некој ви раскажал дека од лекарите добил рецепт против рак на дебелото црево, и дека на него е напишан – екстракт на graviola. Се разбира дека не би му верувале, бидејќи тоа од конвенционалната медицина не може да ...

Read More »

Лекот е во природата

Лекот е во природата

„Оној што го познава начинот на лекување на луѓето, тоа да не го чува само за себе, туку во полна мера да го пренесе и на други“. Оваа парафраза нa св. Кирил буквално ја подразбира Живко Најдовски (57), познат лик ...

Read More »
Scroll To Top