Home / природен лек / Евтина и достапна билка за детоксикација, штити од рак, чува срце и коски

Евтина и достапна билка за детоксикација, штити од рак, чува срце и коски

Ако сакате да сте здрави, не можете да го избегнете зелениот лиснат зеленчук, кој е еден од најхранливите извори на храна. Тој е добар извор на калциум, магнезиум, витамин К, витамин А, витамин Ц, железо, фолна киселина, аминокиселини, антиоксиданси, флавоноиди и лутеин. Лесно е да се подготви, а еве зошто е истиот здрав.
Ги зацврстува коските.

kelj_103054„Кељ“ содржи употребливи форми на калциум, за разлика од млечните производи. Содржи и голем процент на калциум, по калории, за разлика од млекото. Калциумот кај него е во комбинација со магнезиумот, кој е неопходен за да калциумот се искористи во организмот.
Покрај тоа  е извор на витамин К, а токму овој витамин е онаа каталитичка супстанца во метаболизмот, која го регулира внесениот калциум распореден во коските, или пак останува во крвотокот и се наталожува на некое оштетено место во крвните садови.
Затоа редовната конзумација на кељ, драматично ја намалува потрошувачката на преработен шеќер и месо и се смета за еден од најефикасните начини за спречување на остепороза.

Делува против воспалени места.

Поради вишокот на омега 6 масните киселини во исхраната кои доведуваат до воспаление, а нашата исхрана е токму таква, внесуваме поголем борј на омега 6, отколку на омега 3 киселини. (Преку производите од растително потекло и рафинираните растителни масла како што е маслото од сончоглед пченка и шафраника). Од друга страна омега 3 масните киселини, делуваат антинфламаторно и го смируваат и спречуваат воспалението. На само 100 калории, 20 до 25% содржи омега 3 масни киселини.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAИстражувањата покажале дека внесувањето на кељ не само што ги намалуваат шансите за појава, туку и му помагаат на телото да се лечи од 5 вида на рак, вклучувајќи и рак на бешиката, дојката, дебелото црево, јајцниците и простата. Од каротиноидот, значајни се лутеин и бета каротин, кои имаат антиоксидативни својства и го намалуваат ризикот од развој на катарактата, атеросклерозата и хроничните опструктивни болести на белите дробови.
Содржи повеќе од 45 флавоноиди, од кои најзначајни се кемпферолот и кверцеинот кои се исто така важни превентивни фактори.

Превентивното дејство  допринесува за глугозалинати, за кои е познато дека имаат превентивно дејство против малгиналните заболувања Кога ќе се свари и изеде, овие глукозалинати во телото се претвораат во супстанци кои делуваат антиканцерогено. Помагаат и во детоксикацијата на организмот.

има основна улога во детоксикацијата на телото. Се покажало дека изоцијанаи (ITC) кое во телото настанува од глукозалината од кељот, помага да се регулира детоксикацијската активност во нашите клетки. Тие ја забрзуваат активноста, а особено сулфурните соединенија помагаат да се исфрлат токсините од нашиот организам затоа што таа активност бара присуство на сулфур.


Секогаш ви е на располагање.

Иако се смета за зиска билка, може да ја најдете во секој период од годината. Во зима е уште послатка, доколку овене и стане кафеава и малку горчлива.  може да се готви и може да се јаде сирово, или пак може да се додаде во миксер и да се направи расолница. Може да се бланшира, вари, готви, пржена, или да се бари на пареа. Во јадењата може да се замени со спањак или зелка. Можете да направите мали фрагменти од магдонос и да ја додадете во супа или салатите. Тоа ќе им даде боја и посебен вкус.
Пијалок кој ќе ви ја освежи кожата. Истискајте листови на кељ, јаболка и банана.
-Грст на листови од Кељ.
-Една банана (сецкана).
-Едно јаболка (сецкано).
-Една чаша јогурт.
-Малку цимет.
-Една лажица мед.
-Ставете ги сите состојки во блендер и миксајте меѓу 10 до 20 секунди.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top