Home / природен лек / Против брчки – природна маска

Против брчки – природна маска

Потребно

krema brckiеден орев,

½ авокадо,

една лажица павлака,

гриз или пченично брашно

една лажица мед.

Авокадото и оревот се обработуваат во блендер до добивање на хомогена смеса. Потоа се додаваат и останатите намирници и повторно се меша. Нанесете ја маската на чисто и влажно лице, врат и деколте. Оставете ја да делува 15-20 минути, а потоа исплакнете со млака вода.

Маската со орев е наменета за редукција на брчките па поради тоа се препорачува интензивен третман што значи апликација на маската 3-4 пати неделно во продолжение од еден месец. Процедурата се повторува на секои два месеци.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top