Free songs
Home / природен лек (page 19)

Category Archives: природен лек

Feed Subscription

Морската сол лечи 15 заболувања – еве кои

Морската сол лечи 15 заболувања – еве кои

Морската сол благодарение на незиниот состав од преку 80 елементи позитивно делува на здравјето, кожата и косата.   Најголемата разлика помеѓу морската сол и кујнската сол е во тоа што со сушењето на повеќе од 650 степени кујнската сол ја ...

Read More »

Вежбањето како лек против болести

Вежбањето како лек против болести

Сите оние кои редовно спортуваат, се рекреираат и внимаваат на исхраната, свесни се за тоа дека спортот им дава повеќе позитивна и ја исфрла негативната енергија. Покрај сите позитивни нешта кои ги нуди спортувањето, една од најважните е дека вежбањето ...

Read More »

Како да го снабдиме телото со потребната количина на витамин Д

Како да го снабдиме телото со потребната количина на витамин Д

Витаминот Д е клучен за одржување на здрав развој на коските и правилна функција на имуниот, нервниот и мускулниот систем. Недостатокот на овој витамин во организмот, води кон сериозни здравствени проблеми како што се остеопороза, висок крвен притисок,рахитис срцеви заболувања, ...

Read More »

Еве како да ги отстраните белите дамки од грбот

Еве како да ги отстраните белите дамки од грбот

Tinea versicolor е габична инфекција која најчесто се јавува во текот на летото, се манифестира со бели дамки на вратот и грбот. Која е причината за тоа? Пад на имунитетот Зголемено потење Сончање Престојување на топло и влажно место Масна ...

Read More »

Руски доктор ја откри тајната за детскиот имунитет

Руски доктор ја откри тајната за детскиот имунитет

Многу родители веруваат дека постои лек кој на чудотворен начин може да влијае на зајакнувањето на имунитетот кај децата, меѓутоа, еве што советува Јевгениј Комаровски, познатиот лекар и автор на многу книги за деца. Јевгениј Комаровски, доктор по медицински науки, ...

Read More »

За што е корисна течноста од киселите краставички?

За што е корисна течноста од киселите краставички?

Веројатно ова не сте го знаеле, но течноста од киселите краставички е многу корисна. Таа може да ви помогне за неколку нешта кои создаваат главоболка.  1. Доколку одите на плажа и добиете изгореници од сонцето, се што треба да направите ...

Read More »

По 1 лажица маслиново масло: 4 ефекти ќе ве воодушеват уште првиот ден!

По 1 лажица маслиново масло: 4 ефекти ќе ве воодушеват уште првиот ден!

Маслиновото масло одамна се користи во многу цели – од здравје, преку нега до исхрана. Она што маслиновото масло го прави супер храна е високото ниво на мононезаситени масти, особено олеинска киселина и разните антиоксиданси. Дознајте зошто треба секое утро ...

Read More »

Молци ви ја уништуваат облеката? Еве како да се ослободите од нив!

Молци ви ја уништуваат облеката? Еве како да се ослободите од нив!

Еве неколку совети, како засекогаш да се ослободите од овие штетни инсекти: – Во гардероберто чувајте само чиста, испрана облека. Валканата ткаенина е магнет за молци. – Гардероберот треба редовно да се чисти. Особено обрнете внимание на аглите. – Посебно ...

Read More »

Ослободете се веднаш од болката во желудникот!

Ослободете се веднаш од болката во желудникот!

Ова се едноставни, но многу ефикасни рецепти од збирката на Мухамед Хамрајев, претседател на академијата на народната медицина во Узбекистан. – Пијте сок од тиква. На половина литар сок додадете 2 лажици мед и една лажица јаболков или вински оцет. ...

Read More »

Заштитете ја косата од хлор, солената вода и сонцето

Заштитете ја косата од хлор, солената вода и сонцето

Како да ја заштитите косата од водата? Кога одите на пливање, не заборавајте да нанесете посебен серум со УВ заштита, со кој ќе ја заштитите вашата коса од сончевите зраци. Серумот со УВ заштита, ќе ги спречи сончевите зраци да ...

Read More »
Scroll To Top