Home / природен лек / Морската сол лечи 15 заболувања – еве кои

Морската сол лечи 15 заболувања – еве кои

Морската сол благодарение на незиниот состав од преку 80 елементи позитивно делува на здравјето, кожата и косата.  

Најголемата разлика помеѓу морската сол и кујнската сол е во тоа што со сушењето на повеќе од 650 степени кујнската сол ја менува своја хемиска структура па не содржи потребни елементи и минерали како природната сол (морската сол).

morska solВо морската сол, покрај натриумот се наоѓа уште осумдесет различни елементи во траги како што е калиум, магнезиум и манган, па затоа ќе направи чудо за Вашето здравје, кожа и коса.

1. Морската сол има алкално делување кое помага во балансирањето на нивото на киселините во организмот и така ги елиминира потенцијалните ризици од фаталните заболувања.

2. Може да го зајакне имунолошкиот систем, и така телото станува по отпорно на различни автоимуни заболувања како што е грипот, алергии и слично.

3. Има значајно делување на кардиоваскуларниот систем. Научниците докажаа дека со редовното консумирање на морската сол која е растворена во водата може значително да го намали нивото на лошиот холестерол во телото. Исто така го држи крвниот притисок под контрола и го нормализира неправилното работење на срцето.

4. Метаболични порњеметувања, како што е дијабетесот, може успешно да се третира и лекува со морската сол, затоа што помага во намалувањето на нивото на шеќерот во крвта.

5. Повеќе од 20% натриум во нашето тело се акумулира во коските, кои се оштетуваат доколку постои недостиг од минерали во крвта и телесните течности.  Со додавање на морската сол во исхраната можете да ја избегнете остеопорозата.

6. Морската сол е исто така корисна за дишниот систем, а минералите и олигоелементите, како и структурните делови на алгите кои ја содржи морската вода помага во закрепнуваење на слузницата. Морската вода има благо антисептично и антибактериско делување.

7. Добар е извор на калиум (кој го олеснува функционирањето на мускулите), па морската сол благотворно делува на грчевите во мускулите.

8. Морската сол се смета како природен чистач на крвта. Содржи големо количество на витамин Ц кој делува како антиоксиданс и ги уништува слободните радикали. Магнезиумот овозможува ефикасното делување на антиоксидансите. Така морската сол овозможува детоксикација на клетките на кожата апсорбирајќи ги сите отровни материи од нив.

9. Со извлекувањето на токсините од телото, кожата станува мека и здрава. Затоа купките со морската сол можат да го подобрат тонусот на кожата. Таквата купка ќе го поттикне и излачувањето на прекумерната течност од кожата и врзивното ткиво, со што се спречува собирањето на прекумерната вода, па кожата станува поцврста, мазна и здрава.

10. Морската сол е полна со витамини и минерали од виталната важност за правилната исхрана на клетките. Тие хранливи материи можат да го подобрат клеточниот метаболизам (размена на материи и енергија), го одржува ткивото хидрирано, ја поттикнува циркулацијата на самата површина на кожата, и  ја зголемуваат силата на клеточната мембрана.

11. Калциумот помага во чистењето на затнатите пори на кожата.

12. Морската сол е идеална како природен пилинг на кожата затоа што нејзината текстура помага да се отстранат горните слоеви на мртвите клетки од кожата.

13. Природен е лек за личности со мрсна коса. Морската сол може да го апсорбира вишокот на маслото од Вашата коса и ќе ја направи мазна, блескава и убава.

14. Со помош на многу минерали кои се присутни во морската сол, косата го добива посакуваниот волумен и исто така морската сол може да даде доволно хранливи материи на фоликулите која косата ќе ја направи помека.

15. Морската сол е ефикасна во војната против првут. Делува директно на кожата и спречува нејзиното сушење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top