Free songs
Home / нови лекови (page 21)

Category Archives: нови лекови

Feed Subscription

Откриен нов лек: Ги убива клетките на ракот и не го оштетува здравото ткиво

Откриен нов лек: Ги убива клетките на ракот и не го оштетува здравото ткиво

Со скенирање на повеќе од 1.000 различни типови молекули научниците успеаја да ја идентификуваат компонетата која буквално “крева во воздух“, односно практично предизвикува “експлозија“ на најагресивниот рак на мозокот – глобластома мултиформе (ГМБ). Студијата која денеска ќе биде објавена во ...

Read More »

Фластер кој може да ви го спаси животот

Фластер кој може да ви го спаси животот

Британски научници создале нов „чудесен фластер“, кој свети кога ќе детектира инфекција. Овој фластер е произведен со цел навреме да се откријат синдроми на токсичен шок, кој може да има фатални последици кај малите деца со изгореници. Фластерот свети под ...

Read More »

Тест со дишење кој може да открие рак на дојка за 10 минути

Тест со дишење кој може да открие рак на дојка за 10 минути

Мемографијата наскоро би можела да биде заменета со нов метод за кој се тврди дека е безболен и повеќе прецизен од мамографијата. Тестот со дишење наречен “The BreathLink” за само 10 минути реагира на ќелиите на туморот. Процедурата е многу ...

Read More »

Древен кинески лек ја лечи ќелавоста

Древен кинески лек ја лечи ќелавоста

Доктор A. Chan е кинеска научничка, родена во Америка која дипломирала на отсекот за Дерматологија при Школата за Медицина на Универзитетот Стенфорд. По нејзиното почесно дипломирање, Dr. Chan поминува повеќе од 20 години работејќи како Истражувачки Супервизор на Дерматолошки клинички ...

Read More »

Откриен е нов лек против СИДА?

Откриен е нов лек против СИДА?

Експерименталниот лек е тестиран за превенција само кај мајмуни, но тие целосно биле заштитени од заразување во двете истражувања чии резултати беа објавени на конференцијата за СИДА. “Ова е највозбудливата иновација во полето на превенција од ХИВ вирусот што сум ...

Read More »

Луѓето ќе живеат подолго за дури 20 години

Луѓето ќе живеат подолго за дури 20 години

Можно е наскоро сите жители на нашата планета да имаат долг живот. Научниците се на прагот на откритие кое би можело да ја продолжи човековата младост. За ова постојат неколку пристапи. Некои научници се обидуваат вештачки да добијат човечки органи ...

Read More »

Направа која во иднина ќе спасува милиони животи!

Направа која во иднина ќе спасува милиони животи!

Научниците од Универзитетот во Илиноис со помош на колеги од Универзитетот во Вашингтон измислиле неверојатна направа која во иднина би можела да спаси милиони животи. Станува збор за револуционерна електронска мембрана или “навлака“, како што некои го нарекуваат. Новото откритие ...

Read More »

Видео: Овој човек тврди дека го „пренасочил“ стареењето!?

Видео: Овој човек тврди дека го „пренасочил“ стареењето!?

Модниот дизајнер Питер Нијгард(76) тврди дека научници користат користат негови маркери кои покажуваат дека успеал да го пренасочи процесот на стареењето и дека тој, сега, се подмладува. тврди дека моментално добива третман со матични клетки кој јасно покажува дека „процесот ...

Read More »

Најдоа тест – ја открива Паркинсовата болест неколку години пред да се појави

Најдоа тест – ја открива Паркинсовата болест неколку години пред да се појави

Тим Лекари од Москва и од Казањ осмислија тестови кои ја детектираат Паркинсоновата болест неколку години пред појавувањето на нејзините симптоми, што може да го реши еден од најголемите проблеми при лекувањето на оваа болест, а тоа е фактот дека ...

Read More »

Пронајден лек за леукемијa

Пронајден лек за леукемијa

Досега леукемијата се сметаше за речиси неизлечлива болест од која секоја година се заболува 1.4 % од светската популација, но најновиот третман против леукемија користи делови од имунолошкиот систем на пациентот за брзо да ја преброди оваа болест и тоа ...

Read More »
Scroll To Top