Home / нови лекови / Древен кинески лек ја лечи ќелавоста

Древен кинески лек ја лечи ќелавоста

Доктор A. Chan е кинеска научничка, родена во Америка која дипломирала на отсекот за Дерматологија при Школата за Медицина на Универзитетот Стенфорд. По нејзиното почесно дипломирање, Dr. Chan поминува повеќе од 20 години работејќи како Истражувачки Супервизор на Дерматолошки клинички испитувања насочени кон пронаоѓање на лек за бројни тешки кожни заболувања кои се сметале за неизлечиви. Едно од тие заболувања е ќелавоста – делумно или целосно отсуство на раст на косата.

celavostПосле децениски тестирања на ефектите на различни состојки кои стимулираат растење на косата, Dr. Chan конечно ја открива единствената состојка која му недостигала на моќниот лек кој морал да се чува во тајност речиси 2 децении. Таа била екстремно ретката билка која расте единствено на неколку посебни места во целиот свет и нејзината дистрибуција и употреба биле строго забранети се досега. “Кога ќе се искомбинира со други лековити елементи, оваа билка буквално прави некаков вид на магија на скалпот – го покрива со ново порасната коса!”, објасни Dr. Chan вчера за време на медицинската конференција со нејзините колеги која се одржа во Чикаго, САД.

Никогаш не помислив дека одговорот на моите истражувања ќе биде најден во Азија…

Пред една година бев во посета на древно село во Кина со мојата мајка и други членови на семејството. Едно нешто ме шокираше надвор од сите граници за луѓето од тоа село – никој, апсолутно никој, немаше бела коса ниту беше ќелав! Ниту едно лице, а имаше луѓе кои имаа повеќе од 90 години! Сите имаа густа, здрава, темна коса, без никакви траги од ќелавост!
Започнав со истражување и по неколку дена открив дека постои посебен лек кој тие го користеа за да ја направи нивната коса – како да кажам – непобедлива од времето и исто така, неверојатно убава. Тоа беше нешто како темно зелен, густ сируп што го нанесуваа на корените на косата со триење. Всушност, изгледаше одвратно! (се смее)

Ми кажаа дека името на билката е He Shou Wu, што значи “лек за секое заболување”. Нејзиното латинско име е Fallopia multiflora. Древните исцелители ја чувале во тајност од надворешниот свет и планирале така да остане, се додека не се појавив јас и почнав да поставувам прашања!

supremehairsolutions.com

One comment

  1. ma ajde. fyllfix a 🙂 koi prevaranti se ovie. mislam, retko rastenie? tesko se naogja?? a sto? ne mozat da go posadat i odgleduvaat? 🙂 hehehe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top