Free songs
Home / бабини рецепти (page 47)

Category Archives: бабини рецепти

Feed Subscription

Домашно средство за прочистување на дишните патишта кај децата

Домашно средство за прочистување на дишните патишта кај децата

Кај децата кашлицата може да се појави, како на почетокот на болеста, така и како последица од тоа. Но освен сируп,  едно домашно и целосно безопасно средство е за прочистување на дишните патишта кое секој може да го направи дома. ...

Read More »

Намалете го високиот крвен притисок: Трик од 10 секунди!

Намалете го високиот крвен притисок: Трик од 10 секунди!

Освен што мора да ги смените навиките во исхраната, така што пред се ќе го намалите внесот на сол и масти и да пиете што повеќе вода, ризикот од појава на висок крвен притисок можете да го спречите со помош ...

Read More »

Бабин рецепт за симнување на висока температура

Бабин рецепт за симнување на висока температура

Се подготвува со диви краставички (Ecballium elaterium). Оваа билка расте по напуштени предели, а во некои земји е  култивирана и се одгледува како украсно растение. Целото растение, а особено неговиот плод е отровно поради цитотоксичната состојка cucurbitacins а која растението ...

Read More »

Со овој пијалок секое утро – ќе пукате од здравје

Со овој пијалок секое утро – ќе пукате од здравје

Научниците докажаа дека една чаша со млака вода и сок од половина лимон прави чуда за организмот. Овој здрав напиток ќе ве подмлади, а помага и во слабеењето! Напитокот е богат со антиоксиданси, има одличен ефект на имунитетот, метаболизмот, изгледот ...

Read More »

Оваа мешавина ќе ги оздрави воспалените синуси

Оваа мешавина ќе ги оздрави воспалените синуси

Благотворните состојки на белиот слез ќе ја ублажат болката и ќе помогнат при воспаление на синусите. Можете да ги намалите болните симптоми и со вдишување на пареа од камилица, гранки од смрека или изрендан лимон. За приготвување на оваа лековита ...

Read More »

Маст за бришење на лузни

Маст за бришење на лузни

4 мали лажички лимунов сок 3 лажички јогурт 4 лажички мед 1 белка од јајце сето се меша. Се нанесува на лузната и се остава 15 минути по шѕо се измива. Се става еднаш неделно по 15 минути. За неколку ...

Read More »

Корисни рецепти од кантарион кои секојдневно ќе ви бидат од помош

Корисни рецепти од кантарион кои секојдневно ќе ви бидат од помош

Ова магично растение расте во висина од 60 см, има специфичен мирис, горчлив вкус, и богато е со железо, етерично масло, смола, каротин и витамин Ц. Кантарионот (Hipericum perforatum L.) е повеќегодишна билка со жолти цветови која расте насекаде низ ливадите и планинските падини на европскиот континент и ...

Read More »

Лековитоста на пченкарната свила – стар „бабин“ лек

Лековитоста на пченкарната свила – стар „бабин“ лек

Пченкарната свила е едно од оние средства, кои на многумина им звучат како „бабин лек“. И навистина, пченкарната свила многу долго се користи како природен народен лек, и тоа не само кај нас, туку и во многу други земји во ...

Read More »

Природни рецепти за чистење на бубрезите

Природни рецепти за чистење на бубрезите

Чај од семки од лубеница Овој чај особено е делотворен кај луѓето кои имаат проблеми со камен во бубрезите. Земете лажичка семки, исецкајте ги и прелијте ги со топла вода. Чајот пијте го до три пати дневно. Чај од семки ...

Read More »

Што се бабини деветини, а кои лекови навистина делуваат

Што се бабини деветини, а кои лекови навистина делуваат

Баба ви вели да се напиете малку домашна ракија со ореви кога ве боли грлото или стомакот, а наместо да се користи со некои модерни препарати, во главно вади некои свои бабини лекови од регалот и знае се’ да излечи. ...

Read More »
Scroll To Top