Home / бабини рецепти / Намалете го високиот крвен притисок: Трик од 10 секунди!

Намалете го високиот крвен притисок: Трик од 10 секунди!

Освен што мора да ги смените навиките во исхраната, така што пред се ќе го намалите внесот на сол и масти и да пиете што повеќе вода, ризикот од појава на висок крвен притисок можете да го спречите со помош на цимет.

111-660x300Неколку студии потврдиле дека горниот и долниот притисок кај возрасни луѓе се намалува со добро познатиот зачин – цимет.

Ако вклучите 2 грама или половина лажичка цимет во својата дневна исхрана, полесно ќе го контролирате високиот крвен притисок.

Освен во колачите, циметот можете да го користите и за појадок – зачинете го кафето или јогуртот со житарици. Исто така овошна салата од јаболко и круша би била одлична зачинета со цимет и мед.

popara.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top