Free songs
Home / бабини рецепти (page 40)

Category Archives: бабини рецепти

Feed Subscription

Бабин лек за исфрлување на камења од бубрег и жолчка

Бабин лек за исфрлување на камења од бубрег и жолчка

Најголем проблем на нашите простори се песок во бубрезите или жолчката. Предизвикан најчесто од вода, стрес или лоша исхрана. Овој бабин рецепт помага и во заштита но и во топење и исфрлување на постојните каменчиња. Состојки: еднакви количини од сите состојки ...

Read More »

Босанка со сите го дели лекот – Излечила рак со оваа природна мешавина

Босанка со сите го дели лекот – Излечила рак со оваа природна мешавина

Една жена од Босна, чие име не беше откриенo, одлучи со сите да го подели рецептот кој таа тврди и помогнал во лекувањето на рак, ја ослободил од болките иако 20 дена била на апарати во болница. Рецептот е на ...

Read More »

Народен лек за проширени вени и капилари

Народен лек за проширени вени и капилари

Проширените вени настануваат како последица на слаба циркулација и оптеретеност на крвните садови, а доколку не се лекуваат навреме, доведуваат до потешки заболувања и тромбоза. Природата нуди многу лекови кои можат да ги ублажат и спречат проширените вени. Лекот за уморни ...

Read More »

Со само една голтка исчистете го црниот дроб – нема веќе подочници и уморен изглед

Со само една голтка исчистете го црниот дроб – нема веќе подочници и уморен изглед

Црниот дроб има улога на фабрика за крв во нашето тело и е најважен за добрата состојба на телото. Ја чисти крвта и ги отстранува сите отрови од телото. Најдобро за здравјето на црниот дроб е нејзиното секојдневно чистење. Секое ...

Read More »

Едноставен лек против парадентоза

Едноставен лек против парадентоза

Малку сушен ѓумбир во прав ставете во устата и со јазикот размачкајте го по непцата. Ова правете го секој ден, по секое јадење, особено ако не сте имале можност веднаш да ги измиете забите. Задолжително користете ѓумбир откако ќе ги ...

Read More »

Белки, хељда и компир против болка во желудникот

Белки, хељда и компир против болка во желудникот

На тие што страдаат од чир на желудникот и на дванаесетпрсното црево, Малахов им препорачува три едноставни лека: – Свежа белка од кокошкино јајце задржете долго во устата. Белката помешана со плунка создава заштитен слој и ја штити слузокожата на ...

Read More »

Бабини рецепти за слабеење

Бабини рецепти за слабеење

Во чаша вода ставете една лажичка мед и исцедете парче лимон. Се добро измешајте и испијте полека во мали голтки. Оваа напивка ќе направи следниот оброк да го одложите за цел час. – “Парпл реин” – две главички цвекло со ...

Read More »

Руски селски лек за чистење на дробот и против алергија

Руски селски лек за чистење на дробот и против алергија

Две недели, секое утро пред појадокот, наберете три цвета свеж невен (најдобро да го имате во градината или во саксии), добро изџвакајте ги и голтнете ги. Потоа направете пауза од една недела па повторете ја оваа практика. Ова е старински ...

Read More »

Бразилски лек против настинка

Бразилски лек против настинка

Ова е популарно средство против настинка во Бразил. Кромидот со јаболкото и со медот го јакне имунитетот. Изрендајте половина јаболко и половина кромид, па додајте лажица мед.

Read More »

Лековита смеса против машки стерилитет

Лековита смеса против машки стерилитет

Ставете во тегла 200 грама мед и додајте чаша коњак, сок од три лимони и 3 свежи жолчки. С` добро измешајте. Добро затворената тегла чувајте ја во ладилник. Пијте по една лажица од течноста половина час пред јадење, три пати ...

Read More »
Scroll To Top