Home / бабини рецепти / Едноставен лек против парадентоза

Едноставен лек против парадентоза

Малку сушен ѓумбир во прав ставете во устата и со јазикот размачкајте го по непцата.

zabarka-520x311Ова правете го секој ден, по секое јадење, особено ако не сте имале можност веднаш да ги измиете забите. Задолжително користете ѓумбир откако ќе ги измиете забите и ноќе пред спиење.

Одлично ја дезинфицира слузокожата, ги чисти и ги зацврстува непцата. Ќе имате значително посвеж здив, а наутро непцата нема да ви крвават. Ова е ефикасен лек и за афти.

Парадентоза – заштита  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top