Home / бабини рецепти / Белки, хељда и компир против болка во желудникот

Белки, хељда и компир против болка во желудникот

На тие што страдаат од чир на желудникот и на дванаесетпрсното црево, Малахов им препорачува три едноставни лека:

jajce-belka-300x226– Свежа белка од кокошкино јајце задржете долго во устата. Белката помешана со плунка создава заштитен слој и ја штити слузокожата на желудникот.

– Се препорачува и џвакање свежо хељдино брашно. Брашното треба да се џвака долго, зашто тоа со плунката создава заштитен слој на заболената слузокожа.

– Пијте сок од сиров компир.

*Коктел против гастритис

Во поголема тегла помешајте половина литар свежо кисело млеко и половина килограм мед. Смесата чувајте ја во фрижидер. Пијте по половина чаша секое утро. Оваа едноставна смеса значително ја подобрува состојбата на желудникот.

kompir2* Масло за јакнење на слузокожата на желудникот

Помешајте 50 г сончогледово масло, 50 г мед и 100 г ленено семе, сомелени во машина за кафе. Чувајте ја смесата во фрижидер и земајте по една лажица наутро, на празен желудник, две недели. Оваа смеса ја јакне слузокожата на желудникот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top