Free songs
Home / бабини рецепти (page 32)

Category Archives: бабини рецепти

Feed Subscription

Олеснете си ја болката – Облоги за синуси

Олеснете си ја болката – Облоги за синуси

Изрендајте рен и ставете го во шише од 0,5 л, потоа наполнете го со вински оцет до врв, затворете и чувајте на топло место 10 дена и повремено мешајте. Потоа отворете го шишето и секојдневно вдишувајте по 5 минути на ...

Read More »

Излечете ги воспалените вени на сосема природен начин

Излечете ги воспалените вени на сосема природен начин

Гавезот е одличен природен лек за вопаление на тетиви, артритис, исчашувања или дислокации на зглобовите, фрактури и слично. Во прилог на погоре споменатите лековити својства на оваа билка е и дека таа е одлична во борбата против воспаление на вените. ...

Read More »

Руски едноставен лек против парадентоза

Руски едноставен лек против парадентоза

Малку сушен ѓумбир во прав ставете во устата и со јазикот размачкајте го по непцата. Ова правете го секој ден, по секое јадење, особено ако не сте имале можност веднаш да ги измиете забите. Задолжително користете ѓумбир откако ќе ги ...

Read More »

Овој Бабин сок кој го снижува високиот притисок без никакви нус појави

Овој Бабин сок кој го снижува високиот притисок без никакви нус појави

Ако барате сок чии активни супстанци по природен пат со отпуштање на мускулите во ѕидовите на артериите го снижуваат покачениот крвен притисок, треба да пиете сок од целер. Испробајте ја делотворноста на овој едноставен природен лек. Податоците на Светската здравствена ...

Read More »

За проширени вени и хемороиди – БАБИН лек од костен

За проширени вени и хемороиди – БАБИН лек од костен

За мелем од костен потребни ви се 12-15 зрели плодови див костен (свежо набрани) и 2,5 дл коњак. Костенот ситно изрендете го заедно со кората, ставете го во тегла и прелијте го со коњак. Оставете го да отстои 6-8 недели. ...

Read More »

Најефикасниот лек за инстантно намалување на болката од убод на оса или пчела

Најефикасниот лек за инстантно намалување на болката од убод на оса или пчела

Пчелите, осите и стршлените ги дочекаа своите пет минути.Доколку ве боцнат, еве што можете да направите за да избегнете оток и да спречите болка. Земете таблета аспирин или андол, малку натопете ја и ставете ја на местото каде што е ...

Read More »

Домашен крем за хемороиди – паталци тврдат дека делува брзо и ефикасно

Домашен крем за хемороиди – паталци тврдат дека делува брзо и ефикасно

Потребни состојки: 1 супена лажица мед 10 гр чист прополис 50 мл масло од кантарион 50 гр пчелин восок Медот се меша со 10 гр прополис – со дрвена лажица во стаклен сад. Во друг сад додадете 50 мл масло ...

Read More »

Бабин лек за извлекување на гној од раните

Бабин лек за извлекување на гној од раните

За да ја подготвите, измешајте 1 лажиче мед, 1 лажица брашно и 1 жолчка од јајце. Измешајте добро и смесата ставете ја во фрижидер. Ставајте од смесата точно на врвот на гнојната рана или чирот. Потоа покријте со парче тенка ...

Read More »

Лековит сок од смрека кој лекува дијабетис!

Лековит сок од смрека кој лекува дијабетис!

Состојки – 0,5кг смрека (бобинки), – 3 л вода – 1 лимон. Подготовка Смреката ставете ја во стаклена тегла од три литри и додадете вода до врвот. Додадете сок од 1 лимон, па оставете го да отстои неколку дена. Сокот ...

Read More »
Scroll To Top