Home / бабини рецепти / Лековит сок од смрека кој лекува дијабетис!

Лековит сок од смрека кој лекува дијабетис!

Состојки

smreka sok– 0,5кг смрека (бобинки),

– 3 л вода

– 1 лимон.

Подготовка

Смреката ставете ја во стаклена тегла од три литри и додадете вода до врвот. Додадете сок од 1 лимон, па оставете го да отстои неколку дена.

Сокот е подготвен за пиење кога бобинките од смрека ќе почнат да паѓаат на дното. Засладете по желба додека пиете.

Нов сок добивате со додавање на нова вода во теглата, но само додека има бобинки кои сеуште лебдат. Откако сите бобинки ќе потонат на дното потребно е да ги замените со нови.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top