Home / бабини рецепти / Домашен крем за хемороиди – паталци тврдат дека делува брзо и ефикасно

Домашен крем за хемороиди – паталци тврдат дека делува брзо и ефикасно

Потребни состојки:

med (2)1 супена лажица мед

10 гр чист прополис

50 мл масло од кантарион

50 гр пчелин восок

Медот се меша со 10 гр прополис – со дрвена лажица во стаклен сад.

Во друг сад додадете 50 мл масло од кантарион и 50 гр восок. Загрејте ја смесата на пареа додека не зоврие – оставете да се олади.

Кога маслото ќе достигне температура од 60-70 степени, додадете ја и смесата со прополис, па добро промешајте.

Парче газа натопено во маста се става на анусот секоја вечер. Треба да делува цела ноќ. Наутро се вади. Процедурата се прави секоја вечер, до оздравување. Се чува во фрижидер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top