Free songs
Home / аларм (page 5)

Category Archives: аларм

Feed Subscription

Ако не менуваte постелнина неделно, ризикувате егземи, астма …

Ако не менуваte постелнина неделно, ризикувате егземи, астма …

Британската анкета на 2.000 луѓе открила дека само двајца од петмина луѓе ја менуваат постелнината на една недела. Според лекарите постелнината мора да се менува секоја недела, во спротивно создаваме плодно тло за многу болести. Една петтина луѓе не ја ...

Read More »

Смртоносна габична инфекција отпорна на лекарства се шири низ светот, дијагностицирани 30 лица

Смртоносна габична инфекција отпорна на лекарства се шири низ светот, дијагностицирани 30 лица

САД во моментов има повеќе од 30 лица дијагностицирани со смртоносна габична инфекција, отпорна на лекарства, откако здраствените власти издадоа предупредување за овој патоген уште во јуни, 2016-та. Се шири низ целиот свет Габата наречена Кандида Аурис се шири низ ...

Read More »

СЗО објави листа на најопасни бактерии- погледнете кои се

СЗО објави листа на најопасни бактерии- погледнете кои се

Светската здравствена организација (СЗО) ја објави листата на 12 најопасни бактерии за луѓето, наведувајќи дека лекарите брзо ги губат опциите за лекување. На прес-конференцијата на СЗО во Лондон наведено е дека листата има за цел да го промовира развојот на ...

Read More »

Никогаш не прекинувајте го кивањето, а еве и зошто!

Никогаш не прекинувајте го кивањето, а еве и зошто!

Додека киваме, воздухот низ нашите ноздри лета со брзина до 160 километри на час. Ако кивањето намерно го запреме, целиот тој притисок се сели во некој друг дел на телото, кој може да настрада. Начинот на кивање се разликува дома ...

Read More »

Лекарите предупредуваат: Никогаш повеќе не ја ставајте храната во алуминиумска фолија!

Лекарите предупредуваат: Никогаш повеќе не ја ставајте храната во алуминиумска фолија!

Дали сте и вие дел од луѓето кои сите остатоци од храна ги замотуваат во алуминиумска фолија, па дури и ја подготвуваат храната во неа? Повеќе немојте да го правите тоа, бидејќи лекарите издадоа шокантно предупредување. Имено, алуминиумот од оваа ...

Read More »

Застоената вода е штетна по здравјето

Застоената вода е штетна по здравјето

Водата која преку ноќ е оставена во чаша или отворено шише, не треба да се пие, велат научниците Освен тоа што поради изложеноста на зрачење се менува нејзиниот хемиски состав и Пе-Ха вредност, во таквата вода се собираат честички од ...

Read More »

Продажбата поважна од здравјето – фармацевти ширеле птичји грип за да им се продаваат вакцини

Продажбата поважна од здравјето – фармацевти ширеле птичји грип за да им се продаваат вакцини

Одредени фармацевтски компании биле вклучени во стравичен криминален бизнис кој се засновал на ширење вирус на птичји грип, за да се докаже опасноста од оваа болест и со самото тоа, да обезбедат поголема побарувачка на вакцини. Ова го тврдат италијански ...

Read More »

Ѕид на срамот: Имињата на големи марки кои ги кријат штетните состојки

Ѕид на срамот: Имињата на големи марки кои ги кријат штетните состојки

Потрошувачите несвесно купуваат храна богата со сол, шеќер и масти, затоа што производителите ги кријат информациите од нив. Мартин Исакр кој ја води веб страната за потрошувачи во Велика Британија (www.canieatit.co.uk), вели дека производителите користат подмолни трикови за да ги ...

Read More »

ЛОШО ВЛИЈАЕ ВРЗ НАЈГЛАВНИОТ ОРГАН ВО ТЕЛОТО – Внимавајте со Парацетамол

ЛОШО ВЛИЈАЕ ВРЗ НАЈГЛАВНИОТ ОРГАН ВО ТЕЛОТО – Внимавајте со Парацетамол

Една од најпознатите таблети против болки кои сите ги користиме е Paracetamol, достапна во многу комбинации. Се користи за намалување на телесната температура и на симптомите на настинката и грипот. Сепак, мора да сте внимателни, затоа што новите истражувања покажуваат ...

Read More »

Руската академија на науките: Хомеопатијата е опасна по здравјето

Руската академија на науките: Хомеопатијата е опасна по здравјето

Руската академија за науките (РАС) ја означи хомеопатијата како опасна по здравјето и побара од Министерството за здравство да ја стопира употребата на хомеопатски лекови во руските државни болници, јавија руски медиуми. Комитет на РАС утврди дека некои пациенти ја ...

Read More »
Scroll To Top