Home / природен лек / Еве што и како лекува Црното семе – Кумин

Еве што и како лекува Црното семе – Кумин

Овие неколку фармацевтски дејства се само дел од многубројните придобивки на црното семе. Постојат уште 600 други придобивки кои ќе ви го подобрат здравјето, а вие ќе бидете поздрави од кога било. Исто така, многу истражувачи се обиделе да го испитаат неговото дејство во одредени здраствени состојби. Добри резултати покажува и кај:

blackseedВисок крвен притисок: Дневната консумација на 100-200мг црно семе во рок од два месеца, ќе резултира со намален крвен притисок, кај луѓето со зголемена хипертензија. Oбјавенo во списанието Основи на клиничка фармакологија , истражувачите откриле дека екстракт од црно семе предизвика значително намалување на ЛДЛ холестеролот и крвниот притисок , нудејќи природен третман за благи форми на хипертензија.

Астма: Една од главните состојки на црното семе – тимокинон – има големо антиасматично дејство на дишните патишта. Доволно е само секојдневно да се консумира црно семе во зовриена вода. Повеќе студии , објавени во списанието Phytomedicine , велат дека Nigella sativa има анти- астматичен ефект. Дури и дека е супериорен во однос на конвенционалните третман со лекови .

Зрачење – контрола на последиците од зрачење -Активно соединение thymoquinone кое го поседува го заштитува мозокот од штета предизвикана од зрачење.

Дијабетес тип 2: 2 грама црно семе на ден го намалува шеќерот во крвта, го зајакнува инсулинот, ја зголемува функцијата на бета-клетките и го намалува хемоглобинот.

Хелокобактер Пилори: Црното семе го спречува актвирањето на оваа бактерија за која нема лек. Тие што веќе ја имале знаат дека секогаш ќе се соочуваат со неа, но со помош на црниот сусам ќе заборават дека постои во нивниот организам.

Заштита против хемиско оружје – Истражувачите од Машхад Универзитетот за медицински науки во Иран најде дека тинктура од Црно семе е во можност да ги намали симптомите на изложеност на хемиско оружје вклучувајќи отежнато дишење, респираторни симптоми , па дури и намалување целосно на потребата за третман со лекови .

Пост- хируршки превенција од создавање лузни- Тестирани на области од пост-оперативна траума, Nigella sativa може да ја заштити перитонеалната површини од формирање лузни или адхезија .

Епилепсија: Познато е дека црното семе има антиконвулзивно дејство. Една студија во 2007 година извршена врз епилептични деца, чија што терапија се базирала на лекови, покажала дека црното семе помешано во вода помага при намалување на нападите.

Канцер на дебелото црево: Истражувањата покажаа дека маслото од црното семе има значителна улога во намалувањето на растот на канцерот на дебелото црево.

Псоријаза – Црно семе помага да се зголеми епидермална дебелина и да ги смири воспаленијата.

Паркинсонова болест –  thymoquinone , од црно семе , се покажа како заштитник на неврони од токсичност поврзана со Паркинсонова болест и деменција во  студија објавена во едно списание.

Грлото на матката –  екстракти од thymoquinone беа во можност да ја активира апоптоза или клеточна смрт , да ја успори прогресијата на ќелиите рак, дури и и да го спречи неговото ширење.

Црното семе:

 • Го зајакнува имунитетот
 • Помага во намалување на стресот од секојдневните обврски
 • Делува аналгетски, антибактериски, противвоспалително и антивирусно
 • Помага при крварење
 • Помага при габични инфекции на раце, нозе и нокти
 • Ја зајакнува косата и не дозволува предвремено опаѓање, ниту пак белеење
 • Го регулира нивото на гликоза, триглицериди и сперматозоиди
 • Го намалува високиот крвен притисок
 • Ги заштитува бубрезите и црниот дроб

Црното семе познато и како црн сусам, црн кумин или црн ким, е едно од најлековитите продукти што ни ги овозможува природата. Повеќе за оваа билка на следните линкови

Кумин, Чирук лек за буквално се – Еве што се лечи и како да го користите

Црно семе – „лек за се, освен за смртта“ (Видео)

One comment

 1. Eli suleva janeva

  Thanks for all

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top