Free songs
Home / природен лек (page 60)

Category Archives: природен лек

Feed Subscription

9 начини да ја победите главоболката

9 начини да ја победите главоболката

Ставете ладна облога. Ладните облоги делуваат како локален анестетик. Не мора да имате мраз, едноставно земете замрзнат зеленчук и завиткајте го во крпа. Таквата ладна облога ставете ја на челото или слепоочниците. Можете да искористите и обична крпа намокрена со ...

Read More »

Ако знаете колку овој сок е добар за организмот, ќе го пиете секој ден

Ако знаете колку овој сок е добар за организмот, ќе го пиете секој ден

Кога би знаеле малку повеќе за сокот од компир, веројатно би го пиеле секој ден. Ова се само некои од лековитите својства на оваа чудотворна намирница и нејзиниот сок. Веќе знаете колку рамнотежата во организмот е важна, а токму сокот ...

Read More »

Како да се спасите од досадната кандида?

Како да се спасите од досадната кандида?

Овој домашен рецепт влијае позитивно на целиот организам, но посебно се користи како лек против габи. Габата „Candida Albicans“ е вообичаен жител во нашиот организам и главно се наоѓа во устата, цревата, на кожата, гениталиите… На зголемувањето на бројот на габи ...

Read More »

Чудотворна билна ракија лекува настинки, аритмија, главоболка

Чудотворна билна ракија лекува настинки, аритмија, главоболка

Ракијата се користи при заболувања на дишните патишта, воспалени крајници, болно грло и кашлица. Ракијата помага и при ангина. При температура се прават облоги за да може на болниот да се испоти и да ги исфрли токсините од организмот. Ракијата се користи ...

Read More »

Темјан – едно од најлековитите растенија во светот

Темјан – едно од најлековитите растенија во светот

Темјанот кај нас е познат преку црковните церемонии а се смета за еден од најстарите мириси. За него се вели дека ја подобрува циркулацијата и протокот на крв низ крвните садови кои се оштетени од воспаление а помага и на ...

Read More »

Природен лек за сите врсти алергија со само 2 состојки

Природен лек за сите врсти алергија со само 2 состојки

За оние кои се склони кон алергии, особено за малите деца,  Михаил Богомолов, диететичар, го препорачува следниот рецепт: Земете 2 чаши козјо млеко. Додадете една чаша вода, претходно зовриена па изладена на собна температура, Додадете една четвртина чаша свежо исцеден ...

Read More »

Младиот кромид е чудесен: лекува затнат нос, грло, отечени нозе (Рецепти)

Младиот кромид е чудесен: лекува затнат нос, грло, отечени нозе (Рецепти)

Алтернативната медицина младиот кромид го смета за многу вредна и здрава намирница која делува на телото од внатре и од надвор. Освен што помага кај настинките и крвниот притисок, младиот кромид има противвоспалителни својства и делува против стресот и уморот. ...

Read More »

ОВАА БИЛКА СОДРЖИ ЧУДОТВОРНА СУПСТАНЦА: Уништува 86 % од ќелиите на рак на бели дробови!

ОВАА БИЛКА СОДРЖИ ЧУДОТВОРНА СУПСТАНЦА: Уништува 86 % од ќелиите на рак на бели дробови!

Ракот на белите дробови е еден од најчестите видови на канцер. Овој тип на тумор носи повеќе животи од канцерот на дебелото црево, дојка и панкреас комбинирано. Во 75 до 80 одсто од случаите на рак на белите дробови потекнува ...

Read More »

3 природни начини за лекување на ишијас

3 природни начини за лекување на ишијас

1. Смелете неколку чешчиња лук со сол, намачкајте го стапалото на болната нога со масло и преврзете претходно намачкано со оваа смеса. Преспијте така во текот на целата ноќ. 2. Загрејте на пареа природен мед, без да додавате вода во него, додека не стане како маст. Со ...

Read More »

Прополис – природен антибиотик

Прополис – природен антибиотик

Често нарекуван „природен пеницилин“, прополисот има многу ефикасни антибактериски, антивирусни, антисептички, антигабични и антибиотски делувања. Ароматичната смола од билно потекло која пчелите ја собираат од пупките на листовите, најчесто од топола, бреза, бор, ела, див костен и други билки, е ...

Read More »
Scroll To Top