Home / природен лек / Ако знаете колку овој сок е добар за организмот, ќе го пиете секој ден

Ако знаете колку овој сок е добар за организмот, ќе го пиете секој ден

Кога би знаеле малку повеќе за сокот од компир, веројатно би го пиеле секој ден.

Ова се само некои од лековитите својства на оваа чудотворна намирница и нејзиниот сок.

hitportal-sok-od-kompirИдеален баланс

Веќе знаете колку рамнотежата во организмот е важна, а токму сокот од компири помага во воспоставување на тој баланс. Поголемиот дел од прерабонатите и термички обработени намирници всушност го киселат нашиот организам, а сокот од компири го алкализира.

Го чисти црниот дроб

Доколку сакате да го прочистите еден од најважните органи, наутро на празен стомак испијте една чаша свеж цеден сок од компир.

Ја чисти кожата

Сокот од компир ќе ви помогне да го исчистите тенот и да се ослободите од алергиите.

Го забрзува метаболизмот

Природен начин да го исчистите организмот, а воедно и да ги намалите килограмите. Испијте по една шоља сок наутро, навечер и пред ручек.

Ги намалува болките во грбот

Секој воспалителен процес или болка во зглобовите може да се ублажи со овој удесен еликсир. Овој моќен напиток ја поттикнува циркулацијата во сите делови од телото.

Најдобро (и најлесно) би било овој сок да го направите во соковник, но доколку немате, можете да го изрендате и исцедите во газа.

Секако, можете да му го збогатите по вкус и желба: ѓумбир, мед, цимет, нане.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top