Home / природен лек / ОВАА БИЛКА СОДРЖИ ЧУДОТВОРНА СУПСТАНЦА: Уништува 86 % од ќелиите на рак на бели дробови!

ОВАА БИЛКА СОДРЖИ ЧУДОТВОРНА СУПСТАНЦА: Уништува 86 % од ќелиите на рак на бели дробови!

Ракот на белите дробови е еден од најчестите видови на канцер. Овој тип на тумор носи повеќе животи од канцерот на дебелото црево, дојка и панкреас комбинирано.

mAGDANOSВо 75 до 80 одсто од случаите на рак на белите дробови потекнува од типот на канцер наречен немикроцелуларен карцином на белите дробови (NSCL). До денеска, настанатите начини на третирање на овој вид на канцер не успевале.

Меѓутоа, студијата објавена во магазинот PubMed покажуваат дека магдоносот ги убива ќелиите на рак на бели дробови, а може да се употребува и превентивно.

Сустанцата која се наоѓа во магдоносот а која е „одговорна“ за таквото дејствување во убивањето на ќелиите се нарекува апигенин.

Други намирници кои ја содржат оваа супстанца се :

-целер

-кромид

-портокали

-чај од камилица

-оригано

-коријандер

– артишок

– Црвеното вино

Сепак, во магданост е најконцентриран и поради тоа најчесто и се препорачува во борба против канцерот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top