Home / природен лек / Младиот кромид е чудесен: лекува затнат нос, грло, отечени нозе (Рецепти)

Младиот кромид е чудесен: лекува затнат нос, грло, отечени нозе (Рецепти)

Алтернативната медицина младиот кромид го смета за многу вредна и здрава намирница која делува на телото од внатре и од надвор.

kromid3Освен што помага кај настинките и крвниот притисок, младиот кромид има противвоспалителни својства и делува против стресот и уморот.

Но, освен што е ценет во исхраната, младиот кромид е влијателен и на други начини.

1. Воспаление на грлото

Исечете го кромидот на парчиња, а можете да му додадете и изрендан ѓумбир и се заедно да ставите во платнена вреќичка или крпа и да загреете. Загреаната крпа замотајте ја во уште една крпа или пешкир и ставете ја на воспаленото одрачје (грло, гради, дланки или грб).

3. Отечени нозе

Младиот крмид варете го неколку минути. Со блендер испасирајте го (ако треба додајте многу малку вода), додека сместата не се претвори во паста. Со неа намачкајте ги отечените делови на ногата. Овој рецепт се користи веќе стотина години и многу е ефикасен.

3. Затнат нос

Згмечете го кромидот и со неговиот сок натопете вата. Натопениот памук ставете го на носот и подрачјето на синусите.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top