Free songs
Home / природен лек (page 50)

Category Archives: природен лек

Feed Subscription

Море си е море – еве што се лечи солената вода

Море си е море – еве што се лечи солената вода

Солената морска вода е вистински благотворна за нашиот организам. Затоа, на летните одмори треба да гледате како на некој вид спа-третман, по кој ќе се вратите со сјајна кожа и коса и ослободени од стресот и другите симптоми кои сте ...

Read More »

Како да ги излекувате чвргите на нозете?

Како да ги излекувате чвргите на нозете?

Гихт е воспаление на зглобови (артритис) предизвикано со создавање на кристали на уринарната киселина во зглобовите. Тоа се наслаги од сол. За нивното формирање можат да допринесат: грипот, ангината, лошиот метаболизам, погрешната исхрана, ревматските инфекции и долгото носење на неудобни обувки. ...

Read More »

12 трикови како да заспиете на жешково

12 трикови како да заспиете на жешково

Не сте единствени, токму поради високите температури квалитетниот и цврст сон многу тешко се остварува. Но, со овие 12 правила ќе успеете да си го вратите мирниот и цврст сон: Оставете воздухот да струи Ставете вентилатор наспроти прозорот, а потоа ...

Read More »

Литар масло од смил 1.800 евра

Литар масло од смил 1.800 евра

Еден литар масло од смил (медитеранска билка со латински назив Helichrysum italicum) моментално чини рекордни 1.800 евра, а купувачите на тоа течно злато од ароматични билки кое се произведува во Далмација чекаат на ред. Маслото го произведува фабриката Смилја во ...

Read More »

Праски – за видот и бубрезите

Праски – за видот и бубрезите

Праската содржи 80-90% вода, а малку калории, па е одлична како диуретик и средство за чистење на организмот. Покрај тоа, содржи и корисни хранливи материи како што се бета-каротен, белковини, масти, влакна, растителна маст, биотин, калциум, магнезиум, натриум, органски киселини, ...

Read More »

Еве за што се се добри Ф’стаците

Еве за што се се добри Ф’стаците

Еден плод содржи само три до четири калории. Ф’стаците имаат најмалку калории од сите останати оревести плодови. Ф’стаците содржат повеќе калиум од сите останати оревести плодови, а калиумот влијае на снижување на нивото на кортизолот, хормонот на стресот. Јадењето ф’стаци ...

Read More »

Еве зошто МОРА да јадете Урми

Еве зошто МОРА да јадете Урми

Еве зошто треба да јадете барем седум урми дневно – тежат околу 70 грама, па ако ги земеш автоматски примаш 70 мг калциум кој е добар за коските, зглобовите и нервите, 35 мг фосфор кој е храна за мозокот и ...

Read More »

Еве како да го исчистите вашето тело од Генетски Модифицирана храна и пестициди

Еве како да го исчистите вашето тело од Генетски Модифицирана храна и пестициди

Детоксикацијата може да му падне тешко на вашето тело и да предизвика широк спектар на алармантни несакани ефекти. Меѓу материите кои треба да ги отстраните од вашето тело најчесто се токсични хемикалии од остатоци од пестициди, нус-производи од ГМО храна, ...

Read More »

За брадавици, псоријаза… Не ја фрлајте кората од банана: ЕВЕ за што може да ви се најде!

За брадавици, псоријаза… Не ја фрлајте кората од банана: ЕВЕ за што може да ви се најде!

Истражувањата покажале дека конзумација на само две банани дневно обезбедува енергија доволна за 90 минутна напорна работа. Меѓутоа, кората од бананата не е помалку важна од самиот плод! Ви пренесуваме 7 начини на употреба на кората 1. Избелување на забите – ...

Read More »

Прва помош: На изгорениците се пушта топла, а не студена вода

Прва помош: На изгорениците се пушта топла, а не студена вода

Пуштањето студена вода од славината по помалите изгореници е општо познат начин на третирање на изгореницитe, но швајцарските научници тврдат дека подобро е да се направи спротивното, односно да пуштите топла вода на изгорениот дел. Студијата спроведена на универзитетот во ...

Read More »
Scroll To Top