Home / природен лек / За брадавици, псоријаза… Не ја фрлајте кората од банана: ЕВЕ за што може да ви се најде!

За брадавици, псоријаза… Не ја фрлајте кората од банана: ЕВЕ за што може да ви се најде!

Истражувањата покажале дека конзумација на само две банани дневно обезбедува енергија доволна за 90 минутна напорна работа. Меѓутоа, кората од бананата не е помалку важна од самиот плод!

Ви пbanana-koraренесуваме 7 начини на употреба на кората

1. Избелување на забите – Сакате убави бели заби – искористете ја кората од банана. Тријте ги забите со нејзината внатрешна површина секој ден во текот на две недели и набрзо ќе видите резултати.

2. Отстранување брадавици од кожата – Имате проблем со појавување брадавици на кожата. Овој проблем може да се реши со помош на кора од банана. Освен што ќе ги отстраните, ќе спречите и понатамошно појавување. Ставете парче од кората преку брадавицата, прицврстете со фластер и оставете да делува преку ноќ. Повторувајте го процесот до целосно отстранување.

3. Третман против акни и брчки – Генерално за нега на кожата, кората од банана е одлична. Содржи антиоксиданси и анти-агинг својства, хидрира и ја храни кожата… Едноставно протријте ја кората од банана на кожата на лицето, посебно на воспалените и проблематични места и оставете ја да отстои половина час.

4. Лечење на псоријаза – Кората од бананата не може во целост да ја излечи оваа кожна болест, но може да ги смири нејзините симптоми.

5. Аналгетик – Кората од банана е одлична и како аналгетик. Доколку имате болни места на телото протријте ги со кората.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top