Home / природен лек / Еве како да го исчистите вашето тело од Генетски Модифицирана храна и пестициди

Еве како да го исчистите вашето тело од Генетски Модифицирана храна и пестициди

Детоксикацијата може да му падне тешко на вашето тело и да предизвика широк спектар на алармантни несакани ефекти. Меѓу материите кои треба да ги отстраните од вашето тело најчесто се токсични хемикалии од остатоци од пестициди, нус-производи од ГМО храна, фармацевтски лекови, слободни радикали, тешки метали, алуминиум, радијација. Постојат бројни начини за детоксикација, некои се поскапи од другите, а некои имаат и несакани ефекти. Сепак, попаменто е да изберете природен метод.

Science-GMO-Tomato-GasmaskПектин

Пектинот е веројатно најнежниот метод на детоксикација. Тој доаѓа од фибридните влакна на овошјето и најчесто ги има во лиметата, лимоните и други цитрусни овошја меѓу кои и во јаболкото. Други извори на пектин се бананите, грозјето, морковите, и зелката. Пектинот помага да се ослободат тешките метали, хемикалиите и други супстанции во крвта, кои се врзуваат во телото. Едноставното јадење на овошје богато со пектин ќе ви помогне да се ослободите од лошите состојки во вашето тело. Сепак, внимавајте затоа што во некои продавници овошјата веќе се направени од ГМО семиња. Купувајте во продавници за здрава храна и при тоа изберете ги продуктите кои не изгледаат совршено и имаат дупки затоа што тие не се прскани.

Коријандер

Вкусната кулинарска билка – коријандер е еден од најефикасните билки за детоксикација од жива, тешки метали и други токсични загадувачи. Може да купите сок од коријандер во продавници за здрава храна или да ја вклучите оваа билка во секојдневната исхрана. Коријандерот е ефтин и е направен така за да може да живее без вештачки хемикалии. Оваа билка, исто така, има антибактериски и анти-габични својства, помага при брзо намалување на инфекции и воспаленија.

Хлорела , Органска трева  – прочитајте повеќе за билки кои вршат детоксикација од ГМО на СтопГМО МК 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top