Free songs
Home / природен лек (page 29)

Category Archives: природен лек

Feed Subscription

ЧУДОТВОРЕН ПИЈАЛОК – СО 82 ГОДИНИ НЕМА НИТУ ЕДНО БЕЛО ВЛАКНО

ЧУДОТВОРЕН ПИЈАЛОК – СО 82 ГОДИНИ НЕМА НИТУ ЕДНО БЕЛО ВЛАКНО

Сок од млада зелена пченица прва го промовираше д-р Ен Вигмор, Д-р Ана Вигмор има направено бројни студии за лековити својства на сок од зелена пченица. На  возраст од 82 години д-р Ен немала нитуе едно бело влакно на главата. Тоа беше толку неверојатно што нејзините ученици ...

Read More »

Болни од рак треба да внесуваат повеќе сенф – еве како делува

Болни од рак треба да внесуваат повеќе сенф – еве како делува

Сенфот e настанат со варење на семки од синап со додаток на оцет и други зачини. Старите Грци и Римјани ги користеле зрната од синапот во медицински цели. Семето на синапот е многу богато со ензими кои се разложуваат на изотиоцијанати. ...

Read More »

За бронхитис – оваа билка

За бронхитис – оваа билка

Со мајчина душица против бронхитис Се користи и при лекување бронхопневмонија, бронхијална астма, ларингит и туберкулоза Мајчината душица (thimus serpyllum) е многугодишно растение со виолетово-црвени цветови. Цвета во јуни и во јули, а понекогаш и до септември. Се користат расцветаните ...

Read More »

Направете си – Домашен прополис

Направете си – Домашен прополис

Лесно за правење, неограничен рок на трање, се наоѓа за по дома, совршен лек. Во стаклено шише со капаче сипете ја ракијата и додадете го прополисот. Оставете да стои се додека не се растопи прополисот. Прополис може да најдете на ...

Read More »

Јадете од ова секој ден и ќе си го продолжите животот

Јадете од ова секој ден и ќе си го продолжите животот

Дали сте знаеле дека само 30 грама јаткасти плодови дневно би можеле да ни го продолжат животот за две години? Кога станува збор за жените, конзумирањето на само две раце од овие плодови неделно, може да го продолжи нивниот живот ...

Read More »

Кафе и лимон против овие две болести делуваат побрзо и од лековите

Кафе и лимон против овие две болести делуваат побрзо и од лековите

Доколку не сакате да користите лекови или пак, сметате дека тие не ви помагаат доволно можете да ги користите овие две намирници кои сигурно веќе ги имате во вашиот дом со цел брзо да ги излечите овие тегоби. Како што ...

Read More »

Го штити целиот организам – кај нас ја јадат само сиромашни – холивуд пак е луд по неа

Го штити целиот организам – кај нас ја јадат само сиромашни – холивуд пак е луд по неа

Сите се сеќаваме на супите кои ни ги приготвувале бабите. Колку и да се трудиме да направиме иста таква супа не ни успева. Во што е тајната? Нашите баби во супата ставаа телешки и пилешки коски. Супа од т.н. „шупливи ...

Read More »

Еве зошто мора наутро да пиете чаша топла вода

Еве зошто мора наутро да пиете чаша топла вода

Сите ние имаме сопствен утрински ритуал, барем кога е во прашање утринската напивка. Некои од вас ја сакаат својата шолја кафе, додека други не можат да поднесат кофеин рано и се одлучуваат за чај. Ако сте доволно скромни да пиете ...

Read More »

Спречете го опаѓањето на косата со помош на три природни состојки

Спречете го опаѓањето на косата со помош на три природни состојки

Губитокот на косата е проблем со кој многумина денес се соочуваат. Овој кошмар може да биде предизвикан од стрес, бременост, губиток на тежината, генетски, во менопаузата… Како што пишува „Тајм фор хелти фуд“, постои природен рецепт кој ќе ви помогне ...

Read More »

Чај од камилица лек за стомачните болки кај децата

Чај од камилица лек за стомачните болки кај децата

Камилицата содржи калциум, фосфор, сумпор, смола, горчливи материи, танин и етерично масло a нејзините лековити својства доаѓаат од цветовите кои содржат испарливи масла (бисаболол, бисаболол оксиди А и Б, и матрицин), флавоноиди и други терапевтски супстанции. Чајот од камилица е ...

Read More »
Scroll To Top