Home / природен лек / Спречете го опаѓањето на косата со помош на три природни состојки

Спречете го опаѓањето на косата со помош на три природни состојки

Губитокот на косата е проблем со кој многумина денес се соочуваат. Овој кошмар може да биде предизвикан од стрес, бременост, губиток на тежината, генетски, во менопаузата…

kosa 444Како што пишува „Тајм фор хелти фуд“, постои природен рецепт кој ќе ви помогне да го спречите губитокот на косата и да го поттикнете нејзиниот раст.

Потребни состојки:

– маслиново масло
– мед
– цимет

Подготовка:

Загрејте го маслиновото масло и додадете ги циметот и природниот мед во него. Добро измешајте додека не добиете мазна и свиленкаста смеса. Чувајте го овој лек во стаклен сад.

Примена:

Втријте ја смесата на кожата на главата и полека покријте ја косата. Оставете да отстои 15 минути и измијте ја со благ, природен шампон.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top