Free songs
Home / природен лек / Еве зошто мора наутро да пиете чаша топла вода

Еве зошто мора наутро да пиете чаша топла вода

Сите ние имаме сопствен утрински ритуал, барем кога е во прашање утринската напивка. Некои од вас ја сакаат својата шолја кафе, додека други не можат да поднесат кофеин рано и се одлучуваат за чај.

VODAАко сте доволно скромни да пиете обична вода, секогаш е тоа онаа студената, да ве разбуди, зарем не? Па, стручњаците велат дека грешите! Треба водата да ја пиете малку загрена.

Тоа исто така ќе го подобри варењето, а го стимулира здравиот процес на детоксикација.

Еве причини зошто да го започнете денот до топла вода:

1. Детоксикација – една чаша топла вода ќе ја поттикне способнаста на телото да се исчисти. Билните чааеви и свежите сокови заедно со водата ќе ја подобрат функциијта на дигестивниот тракт.

2. Метаболизам – ќе ги подобрите своите телесни функции и ќе се ослободите од сите проблеми поврзани со неправилниот метаболизам.

3. Менструални грчеви – ги смирува стомачните мускули и ја ублажува болката. Топлината ја подобрув циркулацијата во вашите капилари и ја ублажува напнатоста на мускулите.

4. Губиток на килограмите – ја зголемува температурата, а со тоа го потикнува метаболизмот. Вашето тело може да согорува повеќе калории, а бубрезите ќе бидаат повеќе од благодарни.

5. Го забавува стареењето – топлата вода ја подобрува природната детоксикација. Кажете ѝ „збогум“ на збрчката кожа!

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top