Free songs
Home / природен лек / Чај од камилица лек за стомачните болки кај децата

Чај од камилица лек за стомачните болки кај децата

Камилицата содржи калциум, фосфор, сумпор, смола, горчливи материи, танин и етерично масло a нејзините лековити својства доаѓаат од цветовите кои содржат испарливи масла (бисаболол, бисаболол оксиди А и Б, и матрицин), флавоноиди и други терапевтски супстанции.

kamilica-caj-1328585176-120009Чајот од камилица е особено добар за смирување на нервниот систем. Доколку сте под постојан стрес, на работа или дома, редовно конзумирајте чај од камилица. Само по неколку дена редовно конзумирање на овој чај, ќе забележите драстични промени. Ќе се чувствувате посмирено, опуштено и повесело.

Камилицата може да се користи:
– при несоница, покачена температура, болести на желудникот
– за инхалација при настинка и астма
– за намалување на стомачните болки кај децата
– за забрзување на лекувањето при алергии, осип, чиреви и рани на кожата
– олеснување на утринска мачнина во текот на бременоста
– смирување на кожата помали изгореници и изгореници предизвикани од сонцето
– несоница, покачена температура, настинки, болести на желудникот

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top