Free songs
Home / природен лек (page 10)

Category Archives: природен лек

Feed Subscription

Не ја фрлајте – еве што се лечи кората од крушите и јаболката

Не ја фрлајте – еве што се лечи кората од крушите и јаболката

Не фрлајте ги лушпите што сте ги излупиле од крушите и јаболката. Круша со просечна големина содржи околу 4 грама влакна и оти поголемиот дел се наоѓа во кората. А, исхраната богата со влакна, заклучиле стручњаците од Универзитетот во Ерусалим, ...

Read More »

Рецепт против грип и настинка на познат кардиолог од Русија

Рецепт против грип и настинка на познат кардиолог од Русија

За овој лек ви се потребни две растенија: ехинацеа и нане. Ехинацеата е добро позната билка која го јакне имунитетот, а нането во овој случај ја надополнува како имуностимулатор, со позитивно дејство врз срцето и крвните садови. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: ½ ...

Read More »

Маслинки за – слабеење, ублажуваат болка, намалуваат алергии, извор на железо…

Маслинки за – слабеење, ублажуваат болка, намалуваат алергии, извор на железо…

Американскиот нутриционист, херболог и хомеопатски лекар, Џон Самер,кој е советник на многубројни познати личности и спортисти, ги истакнува 10-те здравствени предности на маслинките. Против кардио-болести Антиоксидантните хранливи својства во маслинките помагаат во превенција на срчевите болести. Здравите монозаситени масти во ...

Read More »

Грав место андол, лути пиперки за температура, цимет ако имате бактерии

Грав место андол, лути пиперки за температура, цимет ако имате бактерии

Со промените на времето топло ладно доаѓаат и првите настинки. Наместо веднаш да посегнете по апчиња и да трчате по лекари обидете се на природен начин да ги ублажите симптомите и победите бактериите. Еве што може да ви помогне. Гравот ...

Read More »

Оваа намирница е клучот за среќен живот

Оваа намирница е клучот за среќен живот

Секојдневното конзумирање масно сирење би можело да биде клуч за среќен живот, покажало најновото научно истражување. Научниците од Универзитетот во Копенхаген утврдиле дека конзумирањето сирење е добро за здраво срце. Во студијата долга 12 недели, во која учествувале 139 лица, ...

Read More »

12 сливи на ден – намален холестерол

12 сливи на ден – намален холестерол

Една слива е еднаква на грст боровинки, барем кога станува збор за количината на антиоксиданти. Ова овошје е првиот избор при опстипација, односно запек. Сливите се неизбежен избор на секоја домаќинка која приготвува зимница, а освен што најчесто се користи ...

Read More »

Пет причини зошто треба да се пие ракија!

Пет причини зошто треба да се пие ракија!

Конзумирањето на ракија може да донесе неколку здравствени предности, секако доколку не се претерува со количината. Го продолжува животниот век Преголема количина на ракија, а и на било кој алкохол дефинитивно ќе ви го скратат животниот век, но умерена количина ...

Read More »

Најдобриот лек за настинка е бесплатен и многу лесен

Најдобриот лек за настинка е бесплатен и многу лесен

Германските научници велат дека најдобриот лек за настинка всушност е мошне едноставен и потполно бесплатен. Кога сме настинати веднаш прибегнуваме на оние општепознати начини на лекување – антибиотици, аспирин, овошје, топла супа и чаеви… Но германските научници велат дека најдобриот ...

Read More »

„Витаминска бомба“ – за сите сезонски болести

„Витаминска бомба“ – за сите сезонски болести

Потребни состојки: 12 средни по големина чешниња лук и ½ литар црвено вино. Подготовка: чешнињата лук се лупат и се сечкаат на четвртинки. Се ставаат во тегла и се додава виното. Теглата убаво се затвора и се чува на сонце ...

Read More »

Киселини во желудник: 7 спасители за болката

Киселини во желудник: 7 спасители за болката

Киселините во желудникот се симптом на болести во дигестивниот систем или на несоодветна исхрана кои се проследени со непријатно печење и болка зад градната коска. За среќа, и за нив постои олеснување, а тоа доаѓа во облик на овие производи. ...

Read More »
Scroll To Top