Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Free songs
Home / природен лек (page 10)

Category Archives: природен лек

Feed Subscription

После ова ноктите повеќе нема да ви се кршат

После ова ноктите повеќе нема да ви се кршат

Ако сакате вашите нокти да престанат да се кршат, да бидат цврсти, сјајни и зрави, употребете една од следните методи: Исечете еден лимон на две половини. Ставете ги прстите во внатрешноста на плодот. Ноктите треба да отстојат 10 минути. После ...

Read More »

Видео: Како најдобро да го искористите калциумот од лушпите од јајца

Видео: Како најдобро да го искористите калциумот од лушпите од јајца

Јајцата се исклучително хранливи, тоа го знаеме сите. Во нивниот состав тие изобилуваат со витамини, меѓу кои во најголем процент ги има витамините А и Б12. Нивниот минерален состав исто така претставува вистинско богатство. Јајцата се исклучително богати со цинк ...

Read More »

Ослободете се од болките во нозете буквално преку ноќ!

Ослободете се од болките во нозете буквално преку ноќ!

Многу од нас имаат проблем со болки во нозете, кој поради неправилно седење, кој поради физичка активност. Еве како да се ослободите од истите буквално преку ноќ. Ако и вие често имате болки во нозете, што денес е чест случај ...

Read More »

Кафето и лимонот против овие две болести делуваат побрзо и од лековите

Кафето и лимонот против овие две болести делуваат побрзо и од лековите

Здравствените проблеми како што се главоболката, мачнината, болките во желудникот и дијарејата не можат да се сместат во категоријата болести, но без сомнеж се многу непријатни за организмот и имаат силен негативен ефект врз него. Без разлика за која од ...

Read More »

Направете сами Ефикасна маст за детска кашлица

Направете сами Ефикасна маст за детска кашлица

Ако вашето дете го мачи болно грло и кашлица во текот на целата зима, обавезно пробајте да ја направите оваа маст која прави чуда. Многу лесно се подготвува, содржи само две состојки, но е многу ефикасна. Многу битно е тоа ...

Read More »

Чичок – чудесен лек за чир, гихт, желудник…

Чичок – чудесен лек за чир, гихт, желудник…

Чичокот (Arctium lappa) е двогодишна билка која има долг и сивокафеавкаст, вретенест корен. Во првата година се појавуваат големи приземни листови со дршки и неправилен срцевиден облик. Во втората година пораснува исправена и разгранета билка со висина од 1 до ...

Read More »

Јаболков оцет лек за 101 болест

Јаболков оцет лек за 101 болест

Постарите го знаат како најголем непријател на дебелината, но јаболковиот оцет всушност има и антибактериско дејство, ги убива бактериите, габичките и другите микроорганизми, а помага и во борба против вирусите. Се користи кај настинки, грип, воспаление на грлото, синуси, инфекции ...

Read More »

Греано вино е лек

Греано вино е лек

Греаното вино му се препишува уште на Хипократ, по кого тоа се нарекува и „хипокрис“. Ова вино се смета за исклучиво здрав пијалок, посебно затоа што во минатото водата не ги задоволувала потребните санитарни стандарди. Виното содржи голем процент на антиоксиданси, ...

Read More »

Изненадувачки голема лековита моќ на карфиолот – за дијабет, менопауза, анемија, артритис, астма…

Изненадувачки голема лековита моќ на карфиолот – за дијабет, менопауза, анемија, артритис, астма…

Заради своите енергетски, хранливи и лековити вредности, карфиолот делува многу позитивно против болестите кои се јавуваат и настануваат како резултата на современиот начин на живот. Карфиолот е зеленчук кој потекнува од Мала Азија и Медитеранот. Веќе неколку илјади години во ...

Read More »

Лековити билки во Македонија – еве која што лечи

Лековити билки во Македонија – еве која што лечи

– е директен превод од научното латинско име (Rosa Canina). Широко е распространет во народната медицина и се користи како универзалeн лек против настинки и вируси. Исклучително е богат со Витамин Ц и сите продукти од шипинка се меѓу најдобрите ...

Read More »
Scroll To Top